2005 / 4

03.04.2006

Racionální analýza významných faktorů terapeutické účinnosti svépomocného společenství Anonymních alkoholiků

Zveřejnil: doc. Mgr. Roman Gabrhelík Ph.D. | Poslední úprava: 03.04.2006

Citace
Pešek, R., Kotrbová, K., Masár, O., & Vurm, V. (2005). Racionální analýza významných faktorů terapeutické účinnosti svépomocného společenství Anonymních alkoholiků. Adiktologie, 5(4), 488-501.
Klíčová slova

anonymní alkoholici (AA) — mítink AA — program AA — faktory terapeutické účinnosti AA

Abstrakt
Článek se věnuje společenství Anonymních alkoholiků (AA). V první časti textuje zmiňovaná definice organizace AA, ve stručnosti je připomínán historický vývoj a současný stav AA ve světě, v České republice a v Českých Budějovicích. Zpochybňovány jsou dva frekventované mýty, které jsou s AA spojovány. Z obsahového a formálního hlediska je analyzován průběh mítinků AA a několik poznámek se dotýká základního programu AA, který je postavený na dvanácti krocích. Druhá část práce se zabývá racionální analýzou některých hlavních terapeutických doporučení, která pomáhají alkoholikům udržovat se ve střízlivosti. Následně jsou rozebírány terapeutické mechanismy, které pozitivně působí v rámci skupinových mítinků AA. V závěrečné části článkuje diskutována problematika recidivy u členů AA a jsou uváděny některé poznatky, které se týkají drogově závislých klientů a patologických hráčů, již se mítinků AA účastní.

Nahoru
*/ ?> Racionální analýza významných faktorů terapeutické účinnosti svépomocného společenství Anonymních alkoholiků Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet