2008 / 2

10.09.2008

Inhalační vzorce užívání konopných drog a parafernália využívaná za tímto účelem

Zveřejnil: doc. Mgr. Roman Gabrhelík Ph.D. | Poslední úprava: 10.09.2008

Citace

Gabrhelík, R., Miovský, M., Zábranský, T., & Kubů, P. (2008). Vzorce užívání konopných drog a parafernália. Adiktologie 8(2), 98-111.

Klíčová slova

konopná droga – marihuana – uživatel konopných drog – vzorce užívání – parafernália

Abstrakt
Konopné drogy jsou po alkoholu a tabáku třetí nejoblíbenější skupinou drog v ČR. Cílem článku je popsat různé způsoby kouření konopných drog a k tomu účelu využívaná parafernália, a lépe tak vysvětlit širší kontext settingu tohoto způsobu užívání konopí. Uvolnění psychoaktivních kanabinoidů z rostlinného materiálu je konzumenty konopných drog nejčastěji prováděno prostřednictvím spalování okvětních lístků a květenství samičí rostliny konopí. Tomu logicky odpovídá nabídka naprosté většiny konopných parafernálií na trhu. Jednou z mála skupin, která sice stejně jako ostatní parafernália souvisí s konzumací kanabinoidů vdechováním, ale není založena na spalování rostlinného materiálu, jsou vaporizéry. Svébytnou skupinu konopných parafernálií tvoří nejrůznější krabičky, jiné nádoby a balení určené ke skladování sušených konopných paliček a drtičky používané při balení cigaret ať už v domácnosti konzumenta, nebo při transportu rostlinného materiálu na cestách za zábavou či kamkoliv jinam.

 

Dobrá znalost způsobů užívání konopí, parafernálií používaných k přípravě a užívání drogy je jednou z podmínek pochopení různých souvislostí spojených s konopnými drogami. Typ užité konopné drogy, způsob a  prostředek (parafernálie) užití mohou do jisté míry modifikovat průběh intoxikace a stavy v ní dosažené.

 


Nahoru
*/ ?> Inhalační vzorce užívání konopných drog a parafernália využívaná za tímto účelem  Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet