navigace

  Vědci k věci

  24.04.2007

  Které drogy nejvíc škodí

  Zveřejnil: | Poslední úprava: 24.04.2007

  7.4.2007 Mladá fronta DNES str. 13 víkend - věda EVA BOBŮRKOVÁ Všeobecná fakultní nemocnice

  Tabák a alkohol vedou v tom, že jejich dlouhodobé užívání „zaručuje“ řadu nemocí, kratší život a může být přímou příčinou smrti.

  Která droga nejvíc škodí? Jak devastuje zdraví člověka? Jak rychle vypuká závislost? To jsou jen tři otázky, které zodpovídali odborníci na návykové látky, když posuzovali škodlivost dvaceti nejrozšířenějších drog. Nový žebříček škodlivosti zveřejnil nedávno časopis Lancet. Jako nejškodlivější z průzkumu vychází heroin, na druhém místě je kokain a na třetím barbituráty. Legální drogy jako alkohol a tabák obsadily 5. a 9. místo a zdaleka tak předběhly marihuanu a extázi.

  Dlouholeté kouření zkracuje život. V průměru o deset let. Tabák a alkohol mají na svědomí 99 procent úmrtí, která nějak souvisí s návykovými látkami. Tabák je mezi nejčastěji užívanými drogami zároveň tou nejnávykovější. Bezkonkurenční co do zdravotních i ekonomických škod napáchaných uživatelům, jejich rodinám i zdravotním kasám je opět alkohol... Tak proč patří alkohol a tabák mezi všeobecně tolerované drogy, zatímco zákony postihují kuřáky marihuany či uživatele taneční drogy? Tyto a mnohé jiné otázky nastolují výsledky studie britských vědců a lékařů. A jednoznačně z ní vyplývá, že možná nastal čas klasifikaci drog do jisté míry přehodnotit.


  Zdraví

  Existuje několik hlavních rysů, které určují škodlivost té které návykové látky: jak poškozuje zdraví člověka, jak rychle a jak silnou závislost vyvolává a dopad drogy na rodiny, společnost. Drogy ničí játra, ledviny, srdce, mozek, zkrátka celé tělo. A to dvojím způsobem: akutní otravou a dlouhodobým působením. Drogy, které si jejich uživatelé píchají do žíly, mají například mimořádně vysoké skóre co do akutního i dlouhodobého ohrožení organismu (intoxikace, žloutenka, HIV), akutní nebezpečí předávkování také řadí na přední místa opiáty, srdeční zástava hrozí po užití kokainu. Tabák a alkohol vedou zase v tom, že jejich dlouhodobé užívání „zaručuje“ mnoho nemocí a způsobuje i smrt. Užívání stimulujících látek zase může způsobit psychózu, onemocnění plic hrozí dlouhodobým kuřákům konopí.

  Závislost

  Závislost na drogách vzniká v kombinaci dvou příčin: jak velká je libost, kterou její užití vyvolává (i ta je dvojí: okamžitý „rauš“ a déletrvající euforie), a jak rychle a jak silnou závislost droga vyrábí. V tomto směru vyhodnotili odborníci v Lancet jako „nejlibější“ drogu opiáty a kokain. „Nejrychlejší“ je heroin, crack, kokain, nikotin, THC (vesměs drogy, které si uživatelé píchají do žil, či vdechují). Polykání stejných drog přináší méně intenzivní, ale déletrvající požitek. A která droga nejvíc nutí narkomana k opětnému užití? Pro halucinogeny je typické spíš nepravidelné užívání, silnou fyzickou závislost, tj. rostoucí toleranci, toužení a abstinenční příznaky, vybuzují zejména kokain a nikotin. Kouření tabáku je nejnávykovější široce užívanou drogou. Podobně návykový je alkohol a heroin.

  Společnost

  Zničená rodina, kariéra, vysoké náklady na léčbu, kriminalita – to jsou některé sociální dopady, posuzované odborníky v nové studii. Tabák je sice vysoce návykový, ale škodí hlavně kuřákovi samému, nerozvrací rodiny. Alkohol vede k násilnému chování, způsobuje dopravní nehody, opilci jsou nejčastějšími pacienty na pohotovostech a chronickými klienty nemocnic. Nitrožilní drogy jsou velice často spojeny se smrtelnými nakažlivými infekcemi. A se zločinem...

  Celkově devět parametrů, které postihují drogové nebezpečí v celé šíři, posuzovali odborníci z oblasti psychiatrie, farmakologie, forenzní vědci, epidemiologové – výsledná tabulka hovoří za vše. Vysoké pořadí legálních drog – alkoholu, tabáku a některých zneužívaných léků – však odborníky těžko překvapí. „Je to vědecky podložená zpráva, ale určitě nebude mít okamžitě nějaký praktický dopad do drogových politik a zákonů,“ soudí Matúš Šúcha z Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice UK. „Osobně se domnívám už dlouho, že by se měl přístup ke konopným drogám změnit, a zpráva Lancet je dalším podpůrným argumentem, že je jejich užívání možná neadekvátně postihováno. Alkohol určitě více devastuje zdraví. Nutno však říci, že odborníci v případě konopných drog zajedno nejsou.“ Osmnácté místo extáze je však podle Šúchy problém: tabletka, kterou si mladý člověk koupí, může mít různé příměsi, i jedno užití může vést k nevratným změnám v mozku. Měl by se naopak podle Šúchy přitvrdit postoj k alkoholu a tabáku? „Ano, a to určitě nejen na základě tohoto posledního výzkumu. Škody na zdraví, ale i ekonomické a sociální, které tyto legální drogy páchají, jsou známé již dlouho. Otázkou spíše je, proč se tento fakt stále nepromítá v realitě,“ dodává Matúš Šúcha.

  PS: Češi nejčastěji užívají marihuanu a pervitin; v poslední době se častěji objevuje extáze a přírodní drogy. Podle průzkumu mezi mladými lidmi ve věku 14–19 let má zkušenost s drogou téměř polovina dotázaných. Česko je na 2. místě za Británií co do spotřeby alkoholu a jiných drog mezi mladistvými.

  ***

  Tabulka škodlivosti drog

  1. heroin
  2. kokain
  3. barbituráty
  4. metadon
  5. alkohol
  6. ketamin
  7. benzodiazepin
  8. amfetamin
  9. tabák
  10. buprenorfin
  11. kanabis
  12. rozpouštědla
  13. 4-MTA
  14. LSD
  15. metylfenidát
  16. anabolické steroidy
  17. GHB (anestetická taneční droga)
  18. extáze
  19. alkylnitráty
  20. L-cathinon

  Informace na: http://www.drogy-info.cz


  Foto popis| ZÁTIŠÍ SMRTI Heroin a kokain jsou nejnebezpečnější drogy. Na žebříčku škodlivosti se však vysoko umístily i dvě legální drogy – alkohol a nikotin.

  Foto autor| FOTO: PROFIMEDIA
  O autorovi| EVA BOBŮRKOVÁ, eva.boburkova@mfdnes.cz 


  Nahoru
  */ ?> Které drogy nejvíc škodí Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet