Drogy a zákon

06.11.2013

Uruguay legalizuje konopí, inspiruje se známými modely

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 06.11.2013

Urguay se rozhodla pro legalizaci konopí. Je tak prvním státem mimo území USA, který překračuje mezinárodní úmluvy OSN a reguluje trh nabídky. V dosavadních návrzích se zrcadlí zkušenosti s regulovaným trhem konopí v různých zemích světa.

Pro země Latinské Ameriky je problematika drogové prohibice dlouhodobě spjata s organizovaným zločinem, jež se vytváří okolo výroby a distribuce drog pro největšího konzumenta nelegáních drog na světě, Spojené státy americké. Prezident Uruguaye, José Mujica, již v loňském roce podepsal dokument, ve kterém se rozhodl pro vytvoření regulovaného trhu, jež má snížit rizika spojená s nelegální distribucí konopí pro rekreační i léčebné užití.

K návrhům na regulaci konopného trhu, které předkládá národní drogový koordinátor Uruguaye, Julio Calzada, patří tři modality obstarávání konopí: (i) pěstování uživateli v množství do 6 rostlin; (ii) tzv. social cluby, neboli asociace uživatelů konopí, které jej pěstují pro své členy - návrh je limitovat počet členů na 45 a počet rostlin na 99; a (iii) distribuce v prostředí lékáren, ve kterých budou moci konopí opatřovat další občané Uruguaye. V lékárnách by existoval zvláštní registr uživatelů konopí, a produkt by do nich dodávali pěstitelé z venkovských oblastí Uruguaye.

Jedná se tak o první zemi mimo území USA, která se rozhodla překročit mezinárodní úmluvy OSN o zákazu omamných látek. V USA v roce 2012 legalizovaly trh s konopím dva státy - Colorado a Washington - a v letošním roce dokončily návrhy na regulaci trhu. Všechny tři případy jsou precedenty; holandské coffee shopy fungují na základě výjimky v rámci vyšetřovacích směrnic - obchod s konopím je v Holandsku nelegální, jen jej v objemu do 5 gramů orgány činé v trestním řízení nevyšetřují. Současně probíhá debata o revizi prohibičních režimů a změně mezinárodních úmluv OSN, více ZDE.

ZDROJ: Junta Nacional de Drogas, Uruguay, Washington Post


Nahoru
*/ ?> Uruguay legalizuje konopí, inspiruje se známými modely Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet