Drogy - mýty a stereotypy

01.11.2011

„Někdo mi nasypal něco do pití!“ aneb drink spiking: mýtus či reálné nebezpečí?

Zveřejnil: Bc. Eva Drápalová | Poslední úprava: 01.11.2011

Drink spiking se v angličtině říká jevu, kdy je někomu do nápoje bez jeho vědomí přidána psychoaktivní látka, která mění chování a úsudek konzumenta. Do pití vám může někdo něco nasypat z různých důvodů: pro pobavení, ze zlomyslnosti, ve vážnějších případech za účelem fyzického napadení, sexuálního útoku, znásilnění nebo okradení oběti. Nakolik je však tento jev doopravdy nebezpečný a proč se mu dostává takové pozornosti?

Tzv. drink spiking je u nás vnímán jako riziko, mnohem větší pozornosti tomuto nebezpečí se však dostává v anglosaských zemích.  Zde je například několik doporučení, které vydal National Health Service ve Spojeném království:

 • Pokud vám bylo něco nasypáno do pití, pravděpodobně si toho nevšimnete, neucítíte žádný rozdíl v chuti, či zápachu nápoje, proto je důležité tomu zabránit.
 • Držte nápoj neustále v ruce a pokud pijete z lahve, přidržujte si palec přes hrdlo.
 • Dávejte pozor i na nápoje svých kamarádek.
 • Nikdy nenechávejte nápoj bez dohledu, ani když jdete na záchod.
 • Nikdy nepřijímejte nápoj od nikoho, koho neznáte, nebo komu nedůvěřujete.
 • Nesdílejte s nikým nápoje, ani nedopíjejte sklenice po někom jiném.
 • Pokud je to jen trochu možné, snažte se pít z lahví, neboť je obtížnější do nich něco přisypat.
 • Pokud jdete na schůzku s někým koho neznáte, oznamte svým přátelům, nebo rodině kam půjdete a kdy se vrátíte.
 • Nikdy nesdělujte vaše osobní informace (jako například vaši adresu) nikomu, koho jste zrovna potkali.
 • Pokud jste již požili nějaký alkohol, uvědomte si, že jste více zranitelní, jelikož vaše ostražitost a instinkty jsou otupeny.
 • Nikdy nepřestaňte být ostražití – toto se může stát i vám!

 

To, že strach z nasypání omamné látky do nápoje je opravdu vnímán jako reálný, dokazuje i skutečnost, že některé bary a kluby nabízejí testovací soupravy, které mohou odhalit případnou cizí látku ve vašem nápoji. Nevýhodou je, že neumí odhalit všechny druhy drog a nejsou stoprocentně spolehlivé. Testy při případné pozitivitě změní barvu testovaného nápoje, takže nefungují pokud je váš nápoj tmavé barvy (cola, víno, rybízový džus). Dostupné jsou i ochranné kryty na nápoje v lahvích, které ponechávají pouze otvor na brčko, čímž eliminují riziko nasypání omamné látky na minimum. Faktem je, že rizika spojená s drink spikingem by neměla být brána na lehkou váhu, je třeba si je uvědomovat a předcházet jim. Nakolik je však nebezpečí toho, že se něco takového stane reálné?

Studie publikovaná v British Journal of Criminology uvádí, že více než polovina z 236 dotazovaných vysokoškolaček zná někoho, komu bylo něco nasypáno do pití. Tři čtvrtiny považují drink spiking za vážný rizikový faktor sexuálního zneužití, které hrozí návštěvníkům klubů a myslí si, že je vážnější něž konzumace alkoholu, nebo užití drog samotnými potencionálními obětmi (Burgess, Donovan a Moore, 2009).

Studie provedených soudních expertíz z roku 2005 přináší zajímavé zjištění. Z 1014 případů sexuálního zneužití dívek, které byly údajně nevědomě omámeny drogami, bylo podezření na přítomnost nějaké cizí látky potvrzeno toxikologickými rozbory krve a moči pouze u 21 z nich – tzn. pouze 2 % případů (Scott-Ham a Burton, 2005). Australská studie přináší další fakta. 97 mužů a žen přijatých na pohotovosti tvrdilo, že jim bylo nasypáno něco do pití, z nichž pouze 9 případů bylo věrohodných. Ani u jednoho z nich forenzní zkoušky nepotvrdily intoxikaci žádnou jinou látkou, kromě alkoholu (Wells a Phillips, 2009).

Burgess, Donovan a Moore (2009) ze své studie usuzují, že mladé ženy mají spíše strach z toho, že jim někdo něco nasype do pití, než aby se bály samotné konzumace alkoholu. Ženy a dívky si dostatečně neuvědomují, že konzumace vysokého množství alkoholu může ovlivnit jejich úsudek a kompetentnost, a tímto se mohou samy vystavit riziku případného nechtěného sexuálního kontaktu. Studie dodává, že pití alkoholu je nejčastějším průvodním jevem sexuálního násilí. Přes 50 % znásilnění na vysokoškolských kampusech je provázeno konzumací alkoholu, jak na straně oběti, tak pachatele. Drink spiking autoři vidí spíše jako mýtus živený dívkami, které si odmítají připustit, že zkrátka vypily příliš mnoho alkoholu. Historka o požití omamného nápoje je zajímavá a „pomáhá“ vysvětlit to, že dotyčná osoba ztratila kontrolu nad konzumací alkoholu a chovala se nepatřičně. Zdá se, že je pohodlnější se bránit drink spikingu, nežli následkům excesivního pití alkoholu, což může být důvodem proč je tento "mýtus" tak obávaný a rozšířený. Pozitivním přínosem přesto je, že strach před tím, že jim bude něco nasypáno do pití, přiměje dívky se alespoň navzájem hlídat v prostředí, kde se mohou opít.

A jaké další mýty se často objevují kolem drink spikingu?

„Do pití se sypou drogy jako je rohypnol, GHB, či ketamin.“

 • Nejběžněji je do nápojů přidáván alkohol, který je relativně levný, dostupný a chuťově hůře odhalitelný, často nevzbudí v nápoji žádné podezření.

„Samotný alkohol by nemohl způsobit tak závažné účinky, jako když vám někdo nasype do pití drogu.“

 • Mezi nejběžnější příznaky drink spikingu se považuje zvracení, ztráta vědomí, špatná koordinace a rovnováha, setřelá řeč, snížení zábran, ospalost a únava, závrať, špatný úsudek, problémy s viděním a nevolnost. Tyto účinky jsou v různých stupních pozorovány při střední až těžké intoxikaci alkoholem.

„Drogy, které se sypou do pití jsou bez barvy, chuti a zápachu, proto je těžké je v nápoji odhalit.“

 • Většina tablet je vyrobena z převážně nerozpustných přídatných látek, které by v pití zanechaly zjevnou usazeninu. Některé drogy mají silný zápach a chuť, čímž jsou snadno odhalitelné. Přidaný relativně nevýrazný alkohol může být v již alkoholickém nápoji hůře rozeznatelný.

„Do pití sypou drogy pachatelé, které oběti neznají za účelem sexuálního napadení.“

 • Převážná většina nahlášených případů drink spikingu není spojena s žádným dalším zločinem jako např. sexuální nebo fyzické napadení popřípadě krádež. Na druhou stranu hlášená sexuální napadení nejsou spojena s prokázaným omámením oběti pachatelem. Navíc ten, kdo vám nasype něco do pití může být váš kamarád, známý, kolega z práce. V naprosté většině pachatelé nemají za účel vás napadnout, ale spíše (možná i pobaveně) sledovat vaše reakce. Takovíto vtipálci si však neuvědomují, že jejich chování je trestným činem a ani neuvažují o tom, že by na vás zaútočili, nebo vám jinak ublížili.

„Toto se děje hlavně v klubech a barech.“

 • Do pití vám může někdo něco dát kdekoliv, kde můžete konzumovat nápoje – takže i na party, festivalech, domácích oslavách, ale i např. v restauraci.

Drink spiking není pouze jen mýtus, tento jev se však stává zřídka a je prokázán pouze v malém procentu podezření. Větší nebezpečí představuje nezodpovědné pití alkoholu, při kterém se dívky mohou vystavit riziku, že někdo ztrátu jejich sebekontroly zneužije.

 

Zdroje:

 


Nahoru
*/ ?> „Někdo mi nasypal něco do pití!“ aneb drink spiking: mýtus či reálné nebezpečí? Ilustrační foto

 • Sdílet článek
 • Sdílet