Drogy - mýty a stereotypy

26.01.2006

Známí uživatelé heroinu a/nebo opia

Zveřejnil: PhDr. Josef Radimecký Ph.D., MSc. | Poslední úprava: 26.01.2006

Tentokrát se podíváme na známé uživatele drog, jejichž historie je oproti užívání ecstasy poměrně dlouhá a tak není divu, že vám nabídne poměrně velmi nesourodou společnost.

 

William S. Burroughs
Ve svém pozoruhodném románu Junkie (česky Feťák) dopodrobna popisuje svoji závislost na užívání heroinu a životní styl, který v době své závislosti. Podle jeho slov je heroin „zboží, které se prodává samo. Prodávající nemusí nikoho přesvědčovat. Klient se před ním plazí po kolenou a žadoní, aby si mohl koupit“.

Král George V.
Otec současné britské královny neužíval směs opia a kokainu jako drogu pro její omamné a euforizující účinky, ale byla mu podávána jako lék.

Charlie Parker
Byl virtuózním altovým saxofonistou, jemuž ležel v jeho pouhých 20 letech u nohou celý New York. Přestože se po celý svůj krátký život potácel mezi závislostí na užívání heroinu a alkoholu, zasloužil se o vytvoření nového zvuku moderního jazzu. Když ve věku 34 let zemřel, odhadoval doktor, který prováděl jeho poslední ohledání, věk Charlieho Parkera na 50 až 60 let.

Thomas De Quincey
Na svém návyku na užívání opia si díky své knize Zpověď pojídače anglického opia vybudoval kariéru. Na druhé straně ale trpěl iracionální záští vůči Číňanům, kteří se mu zjevovali ve snech.

K dalším známým umělcům proslulým mj. i konzumací opia patřili Charles Baudelaire, Edgar Alan Poe, Honoré de Balzac, později např. Pablo Picasso nebo Jean Cocteau.


Nahoru
*/ ?> Známí uživatelé heroinu a/nebo opia Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet