Drogy - mýty a stereotypy

26.01.2006

Známí uživatelé konopných drog

Zveřejnil: PhDr. Josef Radimecký Ph.D., MSc. | Poslední úprava: 26.01.2006

Konopné drogy, jejichž užívání je lidstvu v některých částech světa známo po tisíciletí, bylo do Evropy přivezeno z Egypta lékaři, kteří doprovázeli Napoleona na jeho válečném tažení kolem roku 1800. Není proto divu, že se s užíváním hašiše lze setkat u pánů, které známe z čítanek a knihoven nebo z hudbeních nosičů jako "klasiky".

 

Avantgardní umělci a spisovatelé v Paříži první poloviny 19. století, k nimž patřili např. Alexandre Dumas, Honoré de Balzac, Gustav Flaubert, Charles Baudelaire či Victor Hugo (dnes klasikové), si vytvořili svůj vlastní hašišový rituál, který v roce 1844 vedl k založení " Le Club des Haschischins". Charles Baudelaire zvěčnil své zkušenosti z tohoto období ve své knize Báseň o hašiši.

Marihuanu užívali představitelé beatniků – např. Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Lawrence Ferlinghetti či Ken Kesey, významného uměleckého hnutí z 50. let minulého století, jež výraznou měrou ovlivnilo vývoj ve světové umělecké tvorbě a je považováno i za předchůdce pozdějšího masivního revolučního hnutí hippies, k němuž užívání marihuany rovněž neodmyslitelně patří.

K těm, kteří podlehli dobové euforii 60. let minulého století ve vztahu k užívání marihuany, patřili i členové legendární skupiny Beatles – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr. O nich se traduje, že si svůj oblíbený joint vykouřili i na záchodě královského paláce, kam se uchýlili o přestávce ceremoniálu, během něhož jim britská královna udělila nejvyšší státní vyznamenání. Jejich v té době kladný vztah k užívání látek měnících vědomí je patrný i v jejich písních či v jejich snad nejúspěšnějším filmu Žlutá ponorka. Nicméně Paul McCartney později konstatoval: „Drogy ti mohou pomoci otevřít mnoho dveří, na všechny otázky si ale stejně musíš odpovědět sám.“ John Lennon později, v době, kdy již hrál se skupinou Plastic Ono Band, nazpíval píseň Absťák (Cold Turkey), v níž popisuje nepříjemné stavy plynoucí z odnětí heroinu.


Nahoru
*/ ?> Známí uživatelé konopných drog Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet