Drogy - mýty a stereotypy

01.02.2006

Sex na drogách

Zveřejnil: PhDr. Josef Radimecký Ph.D., MSc. | Poslední úprava: 01.02.2006

„Sex, drogy a rock’n’roll“ byl jednu dobu slogan, k němuž se hlásily milióny mladých lidí na celém světě. Pojďme se na spojení těch prvních dvou – sexu a drog – podívat z obou stran, tj. jak z té „romantické“ tak i z té odvrácené, jež shrnuje základní fakta o chemickém působení drog.

Alkohol

Plus: Pomáhá překonávat ostych a zábrany a zvyšuje libido (pohlavní pud), což zpravidla nemá dlouhého trvání.
Mínus: Dlouhodobé škodlivé užívání může vést k problémům jako je impotence, snížené libido a potíže při dosahování orgasmu. Navíc se s narůstajícím množstvím alkoholu může zdát potenciální partner stále přitažlivějším a člověk se po ránu nestačí divit, kdo vedle něj leží. Vedle poalkoholové, vás pak může čekat ještě morální kocovina.

Jak účinkuje pivo na muže ukazuje video na této stránce http://www.brackenspub.com/beer.swf

LSD/ „houbičky“

Plus: Někteří lidé uvádějí, že sexuální prožitek je „na tripu“ mnohem intenzivnější.

Mínus: Tripy jsou nevypočitatelné. Nepříjemné halucinace během sexu mohou být traumatické, zatímco vysoká dávka může svého uživatele učinit pro sex absolutně nepoužitelným.

Kokain

Plus: Kokain je stimulační droga. V malých dávkách může zvýšit sexuální vzrušení, usnadnit erekci a umocnit prožitek orgasmu.
Mínus: Ve větších dávkách může kokain stále ještě podněcovat sexuální touhy, i když snižuje schopnost člověka skutečně „fungovat“. Problémy dosáhnout erekce a orgasmu jsou poměrně časté, nemluvě o frustraci s tím spojené.

Amfetaminy

Plus: V úvodním návalu může zvyšovat libido, to ale zpravidla nevydrží dlouho.
Mínus: Muži – uživatelé mohou zjistit, že je jejich penis méně citlivý a je pro ně obtížné dosáhnout ejakulace. Výsledkem je dlouhotrvající soulož, jež představuje pro oba partnery riziko odření genitálií. Legrační na papíře, ale velmi bolestivé ve skutečnosti.

Cannabis

Plus: Uživatel se může cítit utlumeně a ne zcela příjemně, což může v kombinaci se zvýšenou smyslovou vnímavostí vést k podrážděnosti.

Mínus: Dlouhodobí a náruživí uživatelé riskují snížení produkce testosteronu a tím i spermatu, zatímco ženy mohou zažívat problémy s plodností v důsledku změn v jejich ovulačním a menstruačním cyklu.

Ecstasy

Plus: Zvýšené pocity vřelosti a empatie vůči tvému sexuálnímu partnerovi. Někteří uživatelé se cítí být více fyzicky vzrušení (i když jiní zase mluví o poklesu vzrušení a oddálení orgasmu).

Mínus: Zvyšuje pravděpodobnost rizikového sexuálního chování. Některé současné výzkumy uvádějí, že uživatelé se méně obtěžují použít kondom nebo jiné formy antikoncepce. Navíc, drogou navozený pocit lásky ke komukoli ve tvém okolí může vést k tomu, že skončíš v posteli s někým, kdo se ti ale vůbec nelíbí.

Opiáty

Plus: Drogy jako heroin, morfin nebo kodein patří do skupiny opiátů, které se pro svůj tlumivý efekt používají pro potlačení bolesti. Jejich patrně jedinou výhodou je, že mohou zahánět bolest hlavy, jež může být u někoho výmluvou, proč nemá chuť na sex.
Mínus: Dlouhodobé škodlivé užívání opiátů může vést k problémům jako je impotence, snížené libido a potíže při dosahování orgasmu.

Poppers (alkylnitridy)

Plus: Někteří uživatelé berou poppers během sexu, protože si užívají krátký, intenzivní nával euforie do hlavy a následný relaxační účinek. Tyto látky jsou populární zejména u gayů.
Mínus: Alkylnitrid snižuje krevní tlak. Proto by jej neměli zkoušet uživatelé Viagry, neboť kombinace obou drog by pro ně mohla mít fatální důsledky.

Potenciální účinek drog na sex je jenom jedním z mnoha faktorů, které by měl člověk zvážit předtím, než se rozhodne nějakou takovou látku užít. Ve znalosti je síla, proto byste si měli být vědomi všech možných rizik s užíváním návykových látek spojených.

S využitím zahraničních zdrojů http://www.thesite.org.uk/drinkanddrugs/drugsafety/usingdrugs/sexondrugs

 


Nahoru
*/ ?> Sex na drogách Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet