Primární prevence

01.03.2006

Zakázané ovoce zvyšuje poptávku

Zveřejnil: PhDr. Josef Radimecký Ph.D., MSc. | Poslední úprava: 01.03.2006

„My bychom si píchali i vitamín C, kdyby byl ilegální.“ Říká Trenton, hrdina dnes již kultovního filmu Trainspotting.

Nezasvěcenému člověku může tento výrok připadat jako nepatřičná nadsázka, bagatelizace problému injekčně užívaných drog nebo dokonce jako manipulace odpůrce prohibice drog. Nicméně, patrně každý bude ochoten připustit, že „zakázané ovoce“ (a každý z nás si pod tímto pojmem může představit něco jiného) může mít pro člověka jistou přitažlivost.

Není patrně náhodou, že jeden z nejstarších příběhů židovsko-křesťanské věrouky vypráví o našich údajných prapředcích Adamovi a Evě, kteří svedeni Satanem v těle hada porušili Boží zákaz ochutnat jablko ze stromu poznání (odtud pojem zakázaného ovoce) a za to zaplatili trestem nejstrašnějším - vyhnáním z ráje. Zlí jazykové tvrdí, že sklony ke stejnému, z dnešního pohledu bychom asi řekli rizikovému, chování jsou našim dědičným hříchem, za který našim „prarodičům“ vděčíme. Inu, pokud přijmeme příběh Adama a Evy za svůj, zdá se, že jablko nespadlo v případě lidstva daleko od stromu.

Ale vraťme se k Trentonovu vitamínu C. Jde jistě o filmovou nadsázku, ale zkušenosti z práce s uživateli drog ukazují, že to není až tak nepravděpodobné. Patrně většina z nás zná termín placebo efekt. Jedná se o podání neúčinné látky vydávané za látku účinnou, na něž člověk reaguje tak, jakoby mu byla účinná látka skutečně podána. Podle svědectví uživatelů drog může i „prázdná“ injekční stříkačka, která neobsahuje drogu ale třeba jen vodu, navodit kýžený euforický účinek, pokud je aplikována do žíly. Rituál nitrožilní aplikace se tak alespoň pro některé uživatele drog zdá být důležitější, než skutečný obsah injekční stříkačky.

S jistou míry nadsázky tak lze ve shodě s úvodním tvrzením citovaného filmového hrdiny předpokládat, že pokud chceme něčemu udělat „reklamu“ stačí, udělat z toho zakázané ovoce. A je jedno, půjde-li o vitamín C nebo třeba o Nurofen, o jehož zákazu se v současné době tolik diskutuje.


Nahoru
*/ ?> Zakázané ovoce zvyšuje poptávku Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet