Adiktologie ve světě

10.05.2007

EU a USA volí rozdílné přístupy pro kontrolu opia v Afghánistánu

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 10.05.2007

Zatímco EU podle neoficiálních zpráv zvažuje legalizaci afghánského opia, Bushova vláda jmenovala nového „drogového cara,“ který má dohlížet na vymycování opiového máku v této středoasijské zemi.

EU na cestě k novátorským přístupům

V Afghánistánu v posledních letech dochází k výraznému nárůstu v pěstování opia; podle poslední zprávy OSN došlo mezi lety 2005 a 2006 k jeho dalšímu zvýšení – tentokrát o celých devětačtyřicet procent, tedy o polovinu. Od pádu Talibánu v roce 2001 se plocha, na níž se mák pěstuje, zvýšila ze zhruba 8000 hektarů na cca 165.000. Afghánistán se tak s nynější odhadovanou produkcí cca 600 tun heroinu podílí na celosvětové výrobě této drogy z 90 %. Podle internetového deníku Spero Forum někteří američtí vládní úředníci spatřují příčinu tohoto raketového nárůstu v nedostatečné mezinárodní koordinaci a vzájemné rivalitě zúčastněných institucí.

Rushovým novým drogovým carem je Thomas Schweich, dosud nepříliš významný diplomat, donedávna sloužící jako podtajemník v americkém Úřadě pro mezinárodní problematiku drog a prosazování příslušné legislativy Ministerstva zahraničí USA. Schweich se zavázal zvýšit do konce roku počet afghánských provincií bez opiového máku ze současných šesti na dvanáct, přiznal ale, že i takový pokles pěstování na severu Afghánistánu bude zřejmě více než vyrovnán zvýšenou sklizní v jižních provinciích. Ostré akce proti pěstování máku také často blokuje afghánský prezident Hamid Karzaí, poukazující na to, že příliš agresivní operace poškozují především chudé afghánské farmáře.

Nádavkem k tomu Evropská unie podle neoficiálních zpráv diskutuje plán na legalizaci opia, který by zničil výnosné obchodování a v důsledku významně ztížil ekonomickou situaci islamistického Talibánu, jenž bojuje proti spojeneckým jednotkám i afghánské vládě. Podle tohoto plánu, jenž vypracoval myšlenkový trust Senlis Council , by opium za výhodné ceny vykupovali státem určení obchodníci a pak je prodávali farmaceutickým firmám, jež by z nich vyráběli léky na tlumení bolesti pro rozvojové země, kde se jich dramaticky nedostává.

Podle JoinTogether , Spero Forum a tiskových agentur


Nahoru
*/ ?> EU a USA volí rozdílné přístupy pro kontrolu opia v Afghánistánu Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet