Adiktologie ve světě

07.11.2007

Rockové hvězdy žijí rychle a umírají brzo

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 07.11.2007

Aktivní rockoví hudebníci mají oproti svým usedlejším vrstevníkům dvakrát až třikrát větší pravděpodobnost, že zemřou předčasně. Častou příčinou jsou následky užívání alkoholu nebo jiných drog.

Výzkumníci centra pro veřejné zdraví na liverpoolské John Moores University zkoumali data více než 1000 rockerů, kteří koncertovali kdykoliv od padesátých let až do současnosti. Podle Marka Bellise, jenž studii vedl, se ukázalo, že stereotypy o „divokých muzikantech“ se zakládají na pravdě. Výzkumníci zjistili sto předčasných úmrtí, zahrnující slavné legendy Elvise Presleyho, Jima Morrisona, Jimiho Hendrixe a Kurta Cobaina. Celkem předčasně zemřelo 7,3 % žen-rockerek a 9,6 % mužů. Průměrný věk takto zemřelých byl 42 let pro americké a 35 let pro evropské rockové hvězdy.

Zhruba čtvrtina úmrtí měla vztah k alkoholu nebo jiným drogám. Úmrtí se nejčastěji objevovala během prvních pěti let od okamžiku, kdy se danému umělci podařilo proslavit.

„Tato studie věrně popisuje populaci rockových hvězd, u nichž je zřejmé neúměrně vyšší riziko úmrtí kvůli alkoholu a jiným drogám,“ vysvětluje Mark Bellis.“ V hudebním průmyslu hrají velkou roli faktory typu stresu, pádům ze slávy do zapomnění, a pohyb v prostředí se snadnou dostupnosti alkoholu a drog. To vše může přispět k užívání návykových látek a dalším formám sebezničujících aktivit.“

„Takhle to ale bylo vždycky,“ podotýká k tomu hudební publicista John Aizlewood. „Podívejte se třeba na viktoriánské období: Byron, Shelley, a další. Kreativita vyžaduje život na hraně a to se vám v důchodu asi nepovede.“

Studie byla publikována ve vědeckém časopise Journal of Epidemiology and Community Health.

Zdroj: Join Together


Nahoru
*/ ?> Rockové hvězdy žijí rychle a umírají brzo Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet