Adiktologie ve světě

26.12.2007

Americké San Francisco plánuje zřízení místnosti pro dozorované injekční užívání drog

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 26.12.2007

Městští úředníci v kalifornském San Francisku zvažují zřízení zařízení pro supervidovanou injekční aplikaci drog po vzoru kanadského Vancouveru. Ve snaze snížit vysoký počet smrtelných předávkování drogami uspořádalo San Francisco minulý týden sympózium o čtyři roky běžícím vancouverském programu, každodenně využívaném zhruba sedmi sty uživateli drog.

 

„Tato diskuse by nám měla pomoci zjistit, zda takové opatření představuje cestu ke snížení škod a ke zlepšení zdravotní situace v našem městě,“ prohlašuje Grant Colfax, ředitel Oddělení pro prevenci HIV sanfranciského Úřadu pro veřejné zdraví.

V prostorách Vancouverského programu InSite došlo od jeho založení již k 800 předávkováním, ani jedno však díky zdravotnickému dozoru neskončilo úmrtím. Program je také považován za příležitost k intervenci, zaměřené na závislé, a k jejich navázání na léčebné programy. Kanadský výzkumník Thomas Kerr z University of British Columbia, který program InSite dlouhodobě ověřuje, zjistil ve Vancouveru po spuštění programu nárůst nových pacientů v léčbě, snížení s drogami související zločinnosti, počtu volně pohozených injekčních jehel a dalších zdravotních hrozeb.

Celý koncept byl nicméně napaden Berthou Madras, zástupkyní ředitele Divize programů pro snižování poptávky Úřadu pro politiku kontroly drog Bílého domu. „Filozofie, na které se to zakládá, zní: ‚Akceptujeme závislost na drogách, akceptujeme současný stav věcí a považujeme ho za akceptovatelný,‘“ řekla k tomu Madrasová. „To je forma kapitulace – vy se můžete vyléčit, ale my budeme usnadňovat chování, které vede k vaší destrukci a k destrukci vašich rodin.“ Madrasová dále označila současné sanfranciské aktivity za „znepokojivé“ a za „špatnou veřejnou politiku.“

Dr. Colfax odhaduje počet sanfranciských injekčních uživatelů drog na 11-15 tisíc; podobně jako jiná velká americká města, San Francisco provozuje programy výměny jehel s cílem bránit šíření HIV a virové hepatitidy typu C. Zřízení injekční místnosti by ale představovalo mnohem razantnější intervenci.

Po světě existuje v osmi zemích celkem 65 programů hygienické aplikace drog, v USA však není ani jeden. „Pokud se to někdy v USA stane, pak nejspíše právě v San Franciscu,“ domnívá se Hillary McQuie, ředitelka Harm Reduction Coalition pro západní část USA. „Skutečně to závisí jen na tom, zde se najde politická vůle. Nejdůležitější tedy je, jak dlouho bude trvat, než se taková politická vůle objeví.“

 

Zdroj

KTVU-TV, Join Together
Hlavní zdrojový článek: SF Mulls Nation's First 'Supervised Injection' Site

 

 


Nahoru
*/ ?> Americké San Francisco plánuje zřízení místnosti pro dozorované injekční užívání drog Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet