Adiktologie ve světě

28.12.2007

Zostření represe drobných výrobců metamfetaminu (pervitinu) v Oregonu zvýšilo dostupnost drogy

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 02.01.2008

Americký stát Oregon před dvěma lety přijal nejtvrdší legislativu proti metamfetaminu (pervitinu), která měla za následek téměř úplné vymýcení malých „kuchyňských“ výroben drogy a také osamocených usedlostí, které pervitin vyráběly ve větších množstvích a zamořovaly životní prostředí toxickými odpady. Pervitinu je ale na ulicích hlavního oregonského města Portlandu více než kdy předtím. Místní deník The WestLinn Tidings to přičítá mexickým drogovým kartelům.

Za posledních osmnáct měsíců jsme toho zabavili více než kdykoliv předtím,“ říká seržant Ned Walls ze Specializované vyšetřovací jednotky oregonského okresu Multnomah. „Množství metamfetaminu se významně zvýšilo.“

Oregonské legislativní změny bezděky způsobily transformaci podzemní pervitinové ekonomiky, a v mnoha ohledech učinily situaci pro represivní orgány mnohem obtížnější. Dobrá zpráva říká, že počet výroben metamfetaminu, které objevila policie, se razantně snížil z 514 v roce 2001 na letošních 14. V sousedním státě Washington jich letos objevili už 199.

Jenomže „objevit a zavřít“ místní výrobce bylo relativně snadné. „Jsou to prostě troubové,“ komentuje to zástupce multnomažského šerifa Tim Wocanott. „Dělají to v malém a pitomě, a dělají to furt.“

Mexické drogové kartely jsou chytřejší a operují podle pravidel, která platí v byznysu. Podle seržanta Pata Welshe z Útvaru pro drogy a mravnostní delikty Portlandské police sice nikdo nechce návrat místních pervitinových „laboratoří,“ jejichž existence často vedla k zanedbávání rodičovských povinností jejich majiteli, většina policejních důstojníků se ale domnívá, že odstranění lokální konkurence pervitinových kartelů vedlo ke zvýšení dodávek a zvýšení dostupnosti drogy na trhu.

I když policie zaznamenala jisté úspěchy při zatýkání členů distribučního řetězce mexických gangů, příliv pervitinu do Oregonu se nijak nezmenšil. Pouliční dealeři v Portlandu se už od svých bossů v Mexiku neodvrátí – bojí se o své rodiny.

Zdroj

Join Together, WestLinn Tidings


Nahoru
*/ ?> Zostření represe drobných výrobců metamfetaminu (pervitinu) v Oregonu zvýšilo dostupnost drogy Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet