Adiktologie ve světě

28.01.2008

Kuřáci marihuany zřejmě mohou trpět destruktivní plicní chorobou až o dvacet let dříve než tabakisti

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 28.01.2008

Singapur, 23. ledna 2008: Ve studii v žurnálu Respirology, publikovaném společností Wiley-Blackwell, se zjistilo, že u kuřáků marihuany dochází k bulóznímu (puchýřnatému) plicnímu emfyzému (rozedmě plic) o dvacet let dříve než u kuřáků tabáku. Puchýřnatý emfyzém je plicní onemocnění, ke kterému dochází po expozici plic jedovatým chemikáliím nebo po dlouhodobém působení tabákového kouře. Vzduch se uzavírá v plicích, což brání dýchání a následně dochází k destruktivnímu poškození plic.

V současnosti ve světě pravidelně kouří marihuanu 10 % mladých dospělých a 1 % dospělé populace.

Podle výzkumníků byl průměrný věk kuřáků marihuany, kteří měli problémy s plícemi, 41 let. U pacientů, kteří kouří tabák, to bylo 65 let.

Ve studii s názvem Bulózní plicní onemocnění následkem kouření marihuany vědci udávají, že se toto onemocnění u pacientů často nedaří zjistit, protože mívají normální plicní funkce i výsledky rentgenového vyšetření.

CT scany s vysokým rozlišením u pacientů odhalily závažné asymetrické buly ("puchýře") o různých velikostech. Polovina z nich ale měla normální výsledky rentgenového vyšetření plic a plíce jim fungovaly normálně.

Podle vedoucího studie Dr. Matthew Naughtona „je na této studii především výjimečné to, že pacienti s plicním onemocněním byli relativně mladí, a také to, že u téměř poloviny pacientů, které jsme testovali, nebyly při rentgenovém vyšetření zjištěny žádné abnormality ani poruchy plicních funkcí.“

Dodal, že kuřáci marihuany „inhalují velmi horký kouř marihuany co nejhlouběji a snaží se ho v sobě udržet co nejdéle a potom ho vyfukují velmi pomalu. To je predisponuje ke vzniku závažnějšího poškození plic a jsou také náchylnější ke vzniku bulózní plicní choroby než kuřáci cigaret.“

Pacienti, kteří kouří marihuanu, inhalují více kouře a zadržují dech až čtyřikrát déle než kuřáci cigaret. Právě tento způsob vdechování marihuanového kouře zvyšuje koncentraci a usazování inhalovaných částic v plicích – a to následně způsobuje závažnější a rychlejší destrukci plic.

Kontakt:
Alina Boey
PR & Communications Manager, Asia
65-64604321
aboey@wiley.com.sg

(c) překlad do češtiny Mgr. Jindřich Bayer, 2008

Pozn. adiktologie.cz

Popisovaný způsob kouření marihuany (extrémně hluboký nádech, co nejdelší držení konopného kouře v plicích) je nejen zřejmě velmi škodlivý, jak vyplývá ze studie výše; také jeho účinnost (ve smyslu "dopravení většího množství účinné látky do organismu") je přinejmenším sporná a podle některých pramenů je jen pověrou, která českým turistům v holandských coffee-shopech vynesla přezdívku "pražští potapěči." (viz Zábranský 2008, v tisku).


Nahoru
*/ ?> Kuřáci marihuany zřejmě mohou trpět destruktivní plicní chorobou až o dvacet let dříve než tabakisti Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet