Adiktologie ve světě

19.02.2008

Experti odhadují, že v roce 2050 přibude především v rozvojovém světě na 27 milionů případů rakoviny

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 19.02.2008

K mohutnému nárůstu rakoviny v rozvojových zemích dojde v důsledku užívání tabáku, a chudobě. K tomuto závěru došla studie baltimorské Johns Hopkins University pod vedením profesorky Nancy Davidsonové, jež je zároveň prezidentkou Americké společnosti pro klinickou onkologii (American Society of Clinical Oncology).

 

Studie byla zveřejněna v reakci na zprávu Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (International Agency for Research on Cancer), podle níž letos zemře ve světě na rakovinu 7,6 milionu lidí.

Rakovina je celosvětově druhou nejdůležitější příčinou úmrtí; nejčastěji je způsobena kouřením, roli ale sehrává dědičnost, dietní faktory, nedostatek tělesné aktivity, a expozice některým chemickým látkám.

Statistiky vyvracejí obecné přesvědčení, že rakovina je problémem bohatých národů. Například ve Spojených státech došlo mezi lety 2002 a 2004 ke snížení počtu nových případů rakoviny o více než dvě procenta.

„Ve světě bylo v roce 2007 diagnostikováno na 12 milionů nových případů rakoviny, a z toho bylo 5,4 milionu v ekonomicky vyspělých zemích a 6,7 milionu v zemích rozvojových. V roce 2050 se toto číslo více než zdvojnásobí na 27 milionů, i kdyby se procento nemocných kuřáků nijak neměnilo, říká k tomu Lynn Ries z Národního ústavu (pro výzkum a léčbu) rakoviny (U.S. National Cancer Institute).

Jen v samotné Číně je na 320 milionů kuřáků, a tato země vyrábí 39 % celosvětové produkce tabákových výrobků. Číňané také více než třetinu celosvětové produkce konzumují.

 

Zdroj: Reuters, Join Together
Hlavní zdrojový článek: Experts Predict 27 Million New Cancer Cases by 2050


Nahoru
*/ ?> Experti odhadují, že v roce 2050 přibude především v rozvojovém světě na 27 milionů případů rakoviny Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet