Adiktologie ve světě

02.03.2008

Na americký trh bude uvolněn lék, který potlačuje bažení a euforii závislých na stimulanciích

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 02.03.2008

Vigabatrin, antikonvulzivní lék (proti křečím), který distribuuje firma Ovation Pharmaceuticals, byl přijat do režimu „zrychleného posuzování za účelem uvedení na trh“ americkou Agemnturou pro léky a potraviny (FDA). Pokdu bude schválen, půjde o první oficiální lék pro léčbu závislosti na kokainu a metamfetaminu (pervitinu).

Lék, jenž má být prodáván pod obchodním jménem Sabril, podle všeho blokuje pocit bažení po droze a euforii po jejím užití. To je zřejmě způsobeno zvýšením mozkové hladiny neuropřenašeče GABA.

Pokusy na zvířatech a dvě malé klinické studie na lidech ukázaly, že lék potlačuje pocit bažení (nezvladatelné touhy po droze) a pocit euforie, jenž nastává po užití drogy. Sabril je v současnosti ve druhé fázi testů bezpečnosti, jak je provádí FDA. Třetí a potenciálně poslední fáze posuzování má začít příští rok.

„Domníváme se, že převcedení Sabrilu do režimu zrychleného posuzování nám umožní akcelerovat naše úsilí přinést na trh látku, která by pomohla s léčbou statisíců lidí, trpících závislostí na kokainu a amfetaminu,“ řekl k tomu Tim Cunnif, viceprezident firmy Ovation pro otázky regulačních procedur. Jeho firma na druhé fázi posuzování spolupracuje s NIDA (Národním ústavem USA pro otázky zneužívání drog).

FDA už Sabril dříve schválila pro léčbu křečovitých záchvatů epileptiků a křečí u dětí.

Zdroj 

FDA fast-tracks first cocaine, meth addiction fighter 

Chicago Sun – Times, JoinTogether


Nahoru
*/ ?> Na americký trh bude uvolněn lék, který potlačuje bažení a euforii závislých na stimulanciích Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet