Adiktologie ve světě

28.04.2008

Dánský parlament schválil program lékařského předepisování heroinu

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 28.04.2008

Před dvěma měsíci (25. února) schválil dánský parlament pilotní lékařský program, v jehož rámci se bude předepisovat nejvážněji závislým narkomanům čistý heroin.

Program má během let 2008 a 2009 s rozpočtem 70 miliónů dánských korun (9,4 mil. Euro) poskytovat léčbu a další péči pěti stovkám nejhůře postižených, nejmarginalizovanějších dánských závislých.

Heroin má být předepisován spolu s metadonem, lékem, jenž se používá k léčbě závislosti na heroinu, a cílem má být rehabilitace a snížení kriminální aktivity závislých, dodalo ministerstvo.

Dánská iniciativa je podle AFP inspirována obdobným švýcarským programem PROVE, jenž byl pilotně  spuštěn v roce 1993 a po schválení referendem v roce 1999 rozšířen na 2,5 tisíce pacientů) . Dánsko se tak zařadilo ke skupině evropských zemí (již od roku 1924 Velká Británie, od počátku nového tisíciletí Německo, Španělsko, Nizozemí, Portugalsko) a Kanadě, které podobný program v různé míře provádějí. Dosavadní evaluace potvrzují dramatické snížení kriminality a zlepšení zdravotního stavu pacientů takových programů.  Na počátku února svůj záměr spustit heroinovou preskripci oznámil také izraelský Tel Aviv.

 

Původně zveřejněno: 25. února 2008
Zdroj: Agence France-Press (AFP)
Hlavní zdrojový článek: Danish parliament approves heroin prescription scheme

 


Nahoru
*/ ?> Dánský parlament schválil program lékařského předepisování heroinu Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet