Adiktologie ve světě

09.05.2008

Počítače mohou pomoci narkomanům zbavit se drogové závislosti

Zveřejnil: | Poslední úprava: 30.05.2008

Zpravodajství ČTK | 8.5.2008 | 19:45 | rubrika: Sociální problémy - USA, Kanada a OSN | autor: ros

New York 8. května (ČTK) - Lidé léčící se z narkomanie a alkoholismu mají větší naději uspět s pomocí takzvané behaviorální terapie využívající počítačové lekce, jak změnit své chování. Nasvědčuje tomu pilotní studie vědců Yaleovy univerzity, jejichž výsledky zveřejnil odborný časopis American Journal of Psychiatry.

Badatelé sledovali 77 dospělých narkomanů a alkoholiků. Během osmitýdenního výzkumu se skupina podrobená počítačové terapii v průměru lépe zhostila drogových testů a vydržela abstinovat déle. Výsledky nasvědčují tomu, že speciální počítačové programy mohou pomoci zlepšit účinnost tradičních osobních konzultací.

Studie se zúčastnili muži a ženy léčící se ambulantně ze závislosti na alkoholu, marihuaně, kokainu či opiátech jako heroin. Všem pacientům byla nabídnuta standardní terapie, zahrnující individuální i skupinová sezení. Polovina z nich, vybraných namátkou, měla možnost podrobit se počítačové terapii.

Profesorka psychiatrie na Yaleově univerzitě Kathleen M.Carroll a její kolegové vypracovali počítačový program, který pomáhá narkomanům poučit se o způsobech, jak čelit touze po drogách, a i jinak změnit své chování.

Každou lekci provází film natočený podle scénáře čerpajícího námět ze skutečného života, jakým je například nabídka drogovéhom dealera - a pak nabízí způsoby, jak se s takovou situací vypořádat.

Výzkumníci zjistili, že pacienti z "počítačové" skupiny při testování přítomnosti drog v moči "propadali" asi o 50 procent méně často, než ti, kteří se podrobili standardní terapii. V průměru také vydrželi déle nepřetržitě abstinovat - 22 oproti 17 dnům.

Zatímco výsledky dosavadního bádání jsou slibné, podle Carrollové a jejího týmu je zapotřebí více obdobných studií, než bude možné zmíněné počítačové programy používat ve větším měřítku.

ros sd


Nahoru
*/ ?> Počítače mohou pomoci narkomanům zbavit se drogové závislosti Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet