Adiktologie ve světě

25.05.2008

V USA byla spuštěna první velká studie závislosti na marihuaně

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 25.05.2008

Ve Spojených státech amerických byla odstartována celosvětově první komplexní studie závislosti na marihuaně. Bude se zabývat především neurobiologickými účinky konopných drog za finanční podpory 4 miliónů amerických dolarů z grantového programu Národního ústavu pro (otázky) zneužívaní drog ( NIDA ).

Čtyřletý projekt byl svěřen Scripps Research Institute za vedení Barbary Mansonové a bude zahrnovat studie na lidech i zvířatech. Výzkumníci se budou zabývat důsledky užívání marihuany na organismus, a to včetně příznaků po odnětí drogy („abstinenčních příznaků“) a dlouhodobých následků.

Výzkum by mohl vést k vývoji nových typů léčby pro jedince, kteří se potýkají s užíváním marihuany. Již dlouho se považuje za nevyřešenou sama otázka, zda vůbec existuje sama závislost na marihuaně jako taková; taková nemoc se prozatím nikdy neobjevila jako téma nejuznávanějších manuálů pro léčbu nemocí v psychiatrii. Studie Michiganské univerzity (University of Michigan) nicméně došly k závěru, že jeden z devíti nebo deseti uživatelů marihuany se na droze stává závislým, a Masonová patří k výzkumníkům, kteří se domnívají, že závislost na marihuaně skutečně existuje.

„Já nejsem žádná aktivistka,“ říká k tomu vědkyně.“ Prostě si jen myslím, že máme mezery ve vědomostech o marihuaně a v chápání všech aspektů konopných drog – a chtěla bych je vyplnit.“

„Závislost na konopí je docela častou stížností mých pacientů,“ dodává Mark Gold z Floridské univerzity (University of Florida). „Vyvinuli jsme speciální léčby pro závislosti na různých látkách od nikotinu po opiáty, nemáme nic takového pro konopí. Tento výzkum nám umožní definovat, co konopí způsobuje a co ne, a jak se to, co způsobuje, dá léčit.“

Studie dr. Masonové se bude zabývat složkami závislosti na marihuaně i účinky drogy na uživatele různého stáří, včetně teenagerů a mladých dospělých. Součástmi projektu budou neurofyziologické testy a funkční zobrazovací metody mozku uživatelů marihuany.

Zdroj

JoinTogether a San Diego Union-Tribune


Nahoru
*/ ?> V USA byla spuštěna první velká studie závislosti na marihuaně Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet