Adiktologie ve světě

24.01.2010

Heroin v Evropě kontaminován anthraxem

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 24.01.2010

Od prosince zemřelo ve Skotsku osm a v Německu jeden uživatel heroinu na otravu anthraxem, další uživatelé byli hospitalizováni s podezřením na otravu v portugalské Coimbře. Zatím nebyla přijata odpovídající opatření snižující rizika pro uživatele drog.

Skotská vláda vyzvala uživatele heroinu, aby drogu vysadili a nastoupili léčbu. International Society for Harm Reduction toto prohlášení považuje za nepřijatelné a vyzývá vlády k okamžité reakci v podobě zvýšení dostupnosti substituční léčby. Substituční léčba umožňuje podání účinné látky o stálé koncentraci bez příměsí, které vedou k zátěži nebo otravě organismu.

Anthrax se mohl do drogy dostat z masokostní moučky, kterou se heroin někdy ředí v zemi jeho původu, nebo přímou kontaminací. Podle OSN pocházelo více než 80% světové produkce opia potřebného na výrobu heroinu z Afghanistánu (údaje za rok 2007), Afghanistán je zdrojem heroinu pro Evropu.

Stále více afghánské produce (cca 40%) se vyváží ve formě surového opia, příměsi s anthraxem se tak mohly do drogy dostat kdekoli mezi producentskou zemí a koncovým trhem. Heroin putuje do Evropy převážně balkánskou cestou, přes Írán, Turecko a Bulharsko. Příměsi pro zvětšení objemu drogy jsou přidávány i na koncovém černém trhu v Evropě.

ZDROJ: Drug War Chronicle.


Nahoru
*/ ?> Heroin v Evropě kontaminován anthraxem Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet