Adiktologie ve světě

30.01.2010

Kanadská aplikační místnost zůstává v provozu

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 30.01.2010

Kanadská orgainzace InSite, která provozuje ve Vancouveru jedinou aplikační místnost na severoamerickém kontinentu, obhájila v polovině ledna svou existenci. Soud rozhodnul, že jeho zavření by ohrozilo základní lidská práva na život, svobodu a bezpečnost jejích klientů.

InSite nabízí uživatelům drog kromě poradenství, sociálních služeb, detoxifikace a léčby také možnost bezpečně aplikovat drogu ve sterilním prostředí. Právě tato služba je předmětem sporu, ačkoli výzkumné studie ukázaly, že snižuje počet aplikací na veřejných prostranstvích, snižuje počet předávkování, přenosu HIV a hepatitidy C a dalších infekcí spojených s injekční aplikací a má pozitivní dopad na veřejný pořádek.

Organizace InSite zahájila ve Vancouveru provoz v roce 2003 na základě výjimky z kanadských právních úprav. V roce 2008 tato výjimka vypršela a federální orgány napadly pokus o její prodloužení. Od té doby prošel InSite několika soudními řízeními a podnikl řadu aktivit, aby získal veřejnou podporu - mimo jiné do svých prostor poprvé vpustil televizní kamery.

V polovině ledna InSite vyhrál soudní řízení, na základě kterého může pokračovat v činnosti. Jeho odpůrci argumentovali tím, že podporuje v užívání drog. Aplikační místnosti jsou jako program harm reduction a ochrany veřejného zdraví kromě Kanady dostupné také v Austrálii, Holandsku, Švýcarsku, Německu, Dánsku a Norsku.

ZDROJ: The Vancouver Sun; Vancouver Coastal Health; CNBC

 


Nahoru
*/ ?> Kanadská aplikační místnost zůstává v provozu Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet