Adiktologie ve světě

28.02.2010

OSN zpochybňuje právo latinskoamerických zemí na dekriminalizaci držení drog neoprávněně

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 28.02.2010

Meznárodní tribunál OSN, INCB (International Narcotics Control Board), který monitoruje, jak signatáři mezinárodních mluv OSN dodržují kriminalizaci drog, ve své zprávě zpochybňuje právo zemí Latinské Ameriky na dekriminalizaci držení drog pro vlastní potřebu. Jedná se ale o chybný výklad mezinárodních konvencí ze strany INCB, který navíc nemá mandát do rozhodnutí jednotlivých států zasahovat.

INCB uvedl ve své zprávě za rok 2009, která byla zveřejněna 25. února, že Argentina, Brazílie a Mexiko svou nedávnou dekriminalizací držení drog pro vlastní potřebu "vyslaly špatnou zprávu", a vyzval vlády těchto zemí, aby se těmto opatřením rázně postavily.

Podle nezávislých institucí, jako je například WOLA (Washington Office on Latin America), tím INCB překračuje své pravomoce a zasahuje do kompetencí vlád nezávislých států. Držení drog pro vlastní potřebu má být totiž upraveno v souladu s ústavními pořádky jednotlivých zemí, navíc INCB nemá pravomoc přímo ani zprostředkovaně vyzývat vlády, aby přijaly jakákoli opatření - s výjimkou úprav v oblasti prekursorů na výrobu drog.

Mezinárodní dohody OSN z let 1961, 1971 a 1988 zavazují signatářské země ke kriminalizaci nelegálních drog. Dekriminalizace držení drogy pro vlastní potřebu byla ovšem v souladu s těmito dohodami zavedena ve 13 státech USA (v případě marihuany), některých evropských zemích (např. Portugalsko nebo Česká republika - držení malého množství drogy pro vlastní potřebu není postižitelné podle trestního zákona) a v roce 2009 také v uvedených státech Latinské Ameriky.

ZDROJ: JOIN TOGETHER.

 

 


Nahoru
*/ ?> OSN zpochybňuje právo latinskoamerických zemí na dekriminalizaci držení drog neoprávněně Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet