Adiktologie ve světě

16.03.2010

"Terciální" kouření může být rakovinotvorné

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 16.03.2010

Nejnovější studie odhalila rakovinotvorné látky v prostředí, kde se v minulosti kouřilo. Ke zdravotnímu riziku způsobenému tabákem se tak vedle kouření a pasivníh kouření přidává ještě tzv. "third-hand smoking".

Kalifornská studie zjistila, že residuální nikotin z tabáku reaguje v uzavřených prostorách s dusíkatými kyselinami a vytváří tak již známé tabákové karcinogeny (TSNA). Jeho hladiny byly v rámci studie naměřeny uvnitř automobilu, ve kterém se kouřilo. Podle autorů studie to může představovat další zdravotní rizika spojená s tabákem.

Mohlo by se jednak o další mezník pro tabákový průmysl, kterému výzkum ve dvacátém století způsobil značné ztráty. První výzkum poukazující na souvislost mezi rakovinou plic a kouřením se objevil v roce 1938, což později vedlo k celé řadě soudních řízení proti tabákovému průmyslu.

V roce 1982 byly poprvé prokázány účinky pasivního kouření. Jak ukazují zahraniční studie, tabák je příčinou celé řady smrtelných onemocnění a ve srovnání s dalšími návykovými látkami představuje zdaleka nejvyšší náklady pro společnost.

Podle nové studie se karcinogeny nejspíš drží povrchů v místnostech a mohou tak představovat především riziko pro malé děti, které se pohybují při zemi. Z výzkumu vyplývá doporučení omezit kouření ve vnitřních prostorách a vyměnit zakouřený nábytek. Výzkumníci ale označují závěry za předběžné.

ZDROJ: National Academy of Sciences, USA.

 

 

 


Nahoru
*/ ?> \ Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet