Adiktologie ve světě

01.04.2010

Legalizace a zdanění marihuany - Kalifornie rozhodne v referendu

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 01.04.2010

Obyvatelé amerického státu Kalifornie budou v listopadu referendem rozhodovat o legalizaci marihuany. Stát Kalifornie by díky daňovým výnosům a úsporám za věznění osob s marihuanovými delikty mohl zabránit státnímu bankrotu.

Iniciativa Tax cannabis 2010 ve státě Kalifornie překročila minulý týden hranici 433 000 platných podpisů, aby mohl být její návrh na legalizaci držení marihuany, jejího pěstování a prodeje zařazen do referenda v listopadu 2010. V současné době legalizaci údajě podporuje 56 % obyvatel Kalifornie.

V návrhu je legalizace držení marihuany pro vlastní potřebu u dospělých nad 21 let a legalizace pěstování na pozemku ne větším než přibližně 50 metrů čtverečních. Místní samosprávy by se potom mohly rozhodnout, jestli povolí také prodej a rozhodnou se pro zdanění marihuany.

Státní rozpočet Kalifornie je v současné době v deficitu 20 miliard amerických dolarů, prodeje marihuany by podle dostupných propočtů přinesly 1,3 miliardy ročně. Stát by navíc ušetřil na nákladech vymáhání práva (všichni uvěznění za marihuanové delikty by byly propuštěni).

Iniciativa se ovšem může dostat do rozporu s mezinárodními úmluvami OSN, a nemůže počítat ani s podporou prezidenta Baracka Obamy. Ten sice v loňském roce prosadil, aby nebyla federální policií zavírána distribuční místa lékařské marihuany (ve 14 amerických státech, kde je léčené využití konopí umožňováno), v otázce legalizace však patrně bude čelit značnému tlaku.

ZDROJ: New York Times.


Nahoru
*/ ?> Legalizace a zdanění marihuany - Kalifornie rozhodne v referendu Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet