Adiktologie ve světě

19.04.2010

Británie má novou nelegální drogu - zakázala mephedrone

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 19.04.2010

Britské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam zakázaných látek mephedrone. Reagovalo tak na několik úmrtí z poslední doby, u kterých se předpokládala souvislost s mephedronem. Zákaz byl učiněn na základě mediálních zpráv a politického tlaku, představitelé odborného poradního orgánu rezignují na funkce.

Na konci března letošního roku přinesl britská média šokující zprávy o úmrtích několika mladých lidí pod vlivem nové drogy mephedronu. V Británii byla droga v nedávné době nalezena asi u dvaceti mrtvých, ani v jednom případě však nebyla prokázána přímá příčinná souvislost s užitím mephedronu.

Britský poradní orgán Advisory Council on the Misuse of Drugs (ACMD) připravil pro ministerstvo vnitra zprávu o účincích látky. To bez další diskuse rozhodlo o zákazu drogy v řádu několika týdnů. Od 16. dubna 2010 je mephedrone v Británii nelegální, jeho držení může být potrestáno sazbou až pět let, obchod potom čtrnácti lety vězení.

Na zákaz drogy reagovali představitelé poradního orgánu pro drogy rezignací. Důvodem bylo nahrazení odborné debaty o přístupu k nové "designer drug" nebo "legal high" na scéně politickou reakcí na mediální paniku ohledně nové drogy. "O tom, jak zařazení této drogy ovlivní životy mladých lidí, proběhla nepatrná nebo spíše žádná diskuse," komentoval situaci odstupující Eric Carlin. Na svůj post už dříve rezignovala Polly Taylorová, expertka rady pro veterinární medicínu. Jedním ze záměrů rezignace bylo pozdržet proces politicky a mediálně motivovaného zákazu.

Droga byla na britském trhu oficiálně dostupná jako "výživa rostlin" a uživatelé přirovnávali její účinky k extázi nebo kokainu. Na britské taneční scéně, kde se díky její snadné dostupnosti a nízké kvalitě extáze a kokainu stala v průběhu roku 2009 velmi populární, dostala přídomek "miow miow". Některá policejní ředitelství v Británii vyhlásila týdenní amnestii na odevzdání drogy policejním orgánům, po uplynutí lhůty bude její držení stíháno.

Britská drogová politika v posledních době postupuje v rozporu s výzkumem podloženými fakty. Předseda ACMD David Nutt byl na podzim 2009 odvolán ze své funkce za prohlášení, že je extáze stejně nebezpečná jako jízda na koni. V roce 2009 došlo také k přeřazení konopných drog do kategorie B, kde hrozí srovnatelné postihy jako například u obchodu s amfetaminy. Konopí bylo přitom v Británii roce 2004 přesunuto do kategorie C, tedy mezi drogy s nižší nebezpečností.

ZDROJ: BBC.


Nahoru
*/ ?> Británie má novou nelegální drogu - zakázala mephedrone Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet