Adiktologie ve světě

31.05.2010

Studie ukazuje dopady uzavření kontaktního centra v Kanadě - více jehel ve městě

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 31.05.2010

V roce 2008 bylo pod tlakem veřejnosti uzavřeno kontaktní centrum v kanadské Viktorii. Nově publikovaná studie ukazuje následky přesunutí výměny jehel do terénu - počet vyměněných jehel klesl o 40%, vrátila se jich jen asi čtvrtina. Tisíce jehel uživatelé buď dále sdíleli nebo zanechali bez možnosti sterilně je zlikvidovat. Podobná situace může nastat v Praze.

K dalším dopadům zavření kontaktního centra patřilo snížení počtu osob, které byly se službou v kontaktu, a to o jednu čtvrtinu. Došlo také k výraznému zkrácení kontaktního času, v rámci kterého měli pracovníci možnost s uživateli drog pracovat na změně životního stylu, který přinášel rizika pro ně samotné i pro veřejné zdraví.

Uživatelé drog, se kterými byli v rámci studie prováděny rozhovory, zmiňovali, že se v pouličním prodeji zvýšila cena čisté jehly, což byl další faktor k nesterilní aplikaci nebo jejímu sdílení. Dosavadní studie ukazují, že tento typ rizikového chování vede k rozšiřování infekce HIV a hepatitidy C mezi uživateli drog a přináší další zdravotní rizika.

V prosinci 2009 bylo uzavřeno také kontaktní centrum Sananim se sídlem na Praze 7, v nově zakoupených prostorách na Praze 5 mu nebyl umožněn provoz. V současné době tak kontaktní centrum provozuje výměnu jehel z mobilního vozu, podobně jako tomu nastalo v kanadské Viktorii.

ZDROJ: Harm Reduction Journal.


Nahoru
*/ ?> Studie ukazuje dopady uzavření kontaktního centra v Kanadě - více jehel ve městě Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet