Adiktologie ve světě

28.07.2010

Vídeňská deklarace - kriminalizace uživatelů drog vede k šíření HIV/AIDS

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 28.07.2010

Ve Vídni proběhla mezinárodní konference AIDS 2010. Účastníci konference podepsali deklaraci, která volá po dekriminalizaci užívání drog ve všech státech světa a obrat k výzkumem podloženým přístupům z oblasti harm reduction. Deklarace má téměř patnáct tisíc podpisů.

Ve dnech 18. - 23. července proběhla ve Vídni osmnáctá mezinárodní konference o AIDS.  Výstupem konference je Vídeňská deklarace (The Vienna Declaration), odborné stanovisko, které tvrdí, že kriminalizace užívání drog vede k šíření epidemie HIV/AIDS. Deklaraci podpořila celá řada osobností, od nositelů Nobelových cen, politických vůdců, představitelů vymáhání práva po zástupce neziskových organizací. Deklaraci do dnešního dne podepsalo asi 14 tisíc účastníků konference. Vídeňskou deklaraci můžete podepsat ZDE.

K deklaraci se na úrovni státu jako první přihlásila Gruzie rukou své první dámy - v zemi je přitom dosud trestné být pod vlivem nelegálních drog. Zásady stanovené Vídeňskou deklarací  jsou v rozporu s aktuální drogovou politikou řady států světa, které uživatele drog kriminalizují. Zatím jediná země, která deklaraci podepsat explicitně odmítla, je  Kanada, jejíž federální vláda se dlouhodobě snaží zavřít aplikační místnost InSite v kanadském Vancouveru.

Konference se symbolicky konala ve Vídni, kde sídlí represivně orientovaná UNODC (United Nations Office for Drugs and Crime), orgán OSN pro kontrolu nelegálních drog a organizovaného zločinu. Do čela této organizace s rozpočtem 250 milionů amerických dolarů byl začátkem měsíce jmenován Yuri Fedotov, bývalý velvyslanec Ruska ve Velké Británii. Rusko je přitom zemí s jednou z nejvyšších promořeností infekčními chorobami a vládní drogová politika programy harm reduction odmítá. Existují reálné obavy, že pozice Ruské federace v UNODC bude mít negativní vliv na další směřování mezinárodní drogové politiky.

ZDROJ: AIDS 2010, Transform, The Globe and Mail.


Nahoru
*/ ?> Vídeňská deklarace - kriminalizace uživatelů drog vede k šíření HIV/AIDS Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet