Adiktologie ve světě

05.10.2010

Uživatelé drog zachraňují tisíce životů

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 05.10.2010

Dr. Samuel R. Friedman, který přijel v září do Prahy na konferenci Městsá drogová politika v éře globalizace, popsal v rozhovoru pro MF DNES roli sdružení uživatelů drog, které se v zahraničí úspěšně spolupodílí na snižování negativních dopadů užívání drog - od zdravotních rizik spojených s předávkováním po udržování veřeného pořádku. Friedman také představil výsledky studie, podle které vede vyšší vymáhání práva v různých městech USA k vyšší míře předávkování a vyšším výskytům infekčních nemocí.

Organizace sdružující uživatele drog jsou ve světě spolutvůrci drogové politiky a zástupci jejich sdružení se spoluúčastní jednání na nejvyšší úrovni. Příkladem je organizace International Network of People Who Use Drugs. V České republice podobné sdružení neexistuje, na uvedené konferenci se ale fomou vývěskového sdělení představila první iniciativa složená z uživatelů a pracovníka brněnského K-Centra organizace Podané ruce.

Dr. Friedman vede tým výzkumníků v newyorském Centru pro problematiku užívání drog a publikoval více než 400 studií na téma pohlavně přenosných nemocí a užívání drog. Celý text rozhovoru najdete ZDE.

Výstupy z konference Městská drogová politika jsou dostupné na stránce www.konference-praha.cz a na Facebooku, zájemci o drogovou politiku mohou podepsat tzv. Pražskou deklaraci.


Nahoru
*/ ?> Uživatelé drog zachraňují tisíce životů Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet