Adiktologie ve světě

28.11.2010

Drogová politika USA - legalizace marihuany neprošla, ale výměna jehel podporu má

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 28.11.2010

Kalifornští voliči odmítli legalizaci marihuany v poměru 56:44. Legální trh s marihuanou, proti kterému by patrně beztak zakročila americká fenedální vláda, ani daňové výnosy z něj tedy Američany nečekají. Prezident Obama ale podpsal zrušení zákazu financovat programy výměny jehel, což pro americkou drogovou politiku představuje významné změny.

Americký stát Kalifornie připravil na podzim tohoto roku referendum, ve kterém voliči rozhodovali o prodeji a zdanění marihuany, tzv. Propozici 19. Součástí důvodové zprávy byl také daňový výnos odhadovaný s přibližně 20% zdaněním marihuany na 1,4 miliard USD.

Voliči legalizaci nakonec odmítli, ačkoli řada kalifornských okresů přijala v nedávné době alespoň zákony o zdanění léčebného konopí a to v rozmezí mezi 2 % a 10 %. Léčebné konopí je v Kalifornii stejně jako asi ve třetině amerických států pro pacienty dostupné, a teprve nedávné nařízení prezidenta Obamy zajišťuje, že výdejny léčebného konopí nejsou zavírány federálními agenty.

Vláda prezidenta Obamy navíc zrušila federální zákaz financovat programy výměny jehel. Inijekční stříkačky a jehly jsou totiž v řadě států USA nelegálním zbožím a nelze je ani volně zakoupit v lékárnách. Řada výměnných programů tak do roku 2010 operovala na hranici zákona. Současná změna politiky byla impulsem pro lobbování na úrovni jednotlivých států, aby byly zákony, které omezují dostupnost inijekčního náčiní zrušeny. Jedná se totiž významný signál, že se americká protidrogová politika otevírá přístupům chránícím veřejné zdraví.

ZDROJ: Drug War Chronicle, AlterNet.


Nahoru
*/ ?> Drogová politika USA - legalizace marihuany neprošla, ale výměna jehel podporu má Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet