Adiktologie ve světě

22.12.2010

Trendy v užívání drog, jak je odhalil rok 2010

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 22.12.2010

Jak vypadá blízká budoucnost užívání drog v Evropě? Lidé chtějí kvalitnější látky v podobě nových drog a psychoaktivních léků.

Výroční zpráva o stavu ve věcech drog, kterou vydává Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti (EMCDDA), upozornila především na narůstající trend v užívání a záchytech nových drog - v Evropské Unii bylo zjištěno celkem 24 zcela nových látek určených k rekreačnímu užívání. Většina z nich byly syntetické drogy, které se svou strukturou podobaly amfetaminu, část představovaly také umělé kanabinoidy.

Příkladem nové drogy, které se v uplynulém roce dostalo velké mezinárodní pozornosti, a která je postupně zařazována na seznamy zakázaných látek z různých zemích světa, je mefedron. Jak uvádí studie v nejnovějším vydání prestižního časpisu Addiction, užívání mefedronu se díky účinkům a způsobu aplikace (šňupání) nejvíce podobá kokainu, čistota mephedronu je však podobně jako u dalších dosud nezakázaných drog mnohem vyšší, což s sebou přínáší mimo jiné relativně menší rizika užívání.

Západní Evropa se totiž potýká s rostoucími problémy spojenými s užíváním kokainu - jen ve Velké Británii se podle poslední zprávy EMCDDA mezi roky 2003 a 2008 zdvojnásobil počet úmrtí v souvislosti s kokainem. Naopak procento jedinců, kteří v posledním roce vyzkoušeli konopí, je v zemích západní Evropy stabilní nebo klesající. Nárůst nastal v zemích bývalého východního bloku, včetně České republiky.

Narůstající trendy lze pozorovat také v oblasti předepisování léčiv. V USA se za posledních patnáct let zdvojnásobil počet mladých lidí ve věku 15 až 29 let, kteří si nechávají předepisovat psychoaktivní léky. Počet lidí, kteří užívají psychoaktivní léky, je nyní vyšší než u libovolné jiné nelegální drogy, s výjimkou konopí. V České republice užila tišící látky nebo analgetika v posledním roce 1/3 populace, nelegální drogu (většinou konopí) vyzkoušelo asi 17 % obyvatel ČR ve věku 15 - 64 let.

ZDROJ: EMCDDA, Addiction Journal, Pediatrics Journal.

 

 


Nahoru
*/ ?> Trendy v užívání drog, jak je odhalil rok 2010 Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet