Adiktologie ve světě

11.06.2006

“Šlehárny” motivují své uživatele k abstinenční léčbě

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 11.06.2006

VANCOUVER – Podle studie, kterou uveřejnil New England Journal of Medicine, zvyšuje každá návštěva uživatele drog v pilotní “místnosti hygienické injekční aplikace drog” pravděpodobnost, že se dobrovolně podrobí detoxifikační léčbě. Rozhodujícím faktorem je častý styk se sociálním pracovníkem.

„Pokud používáte tu místnost alespoň jednou týdně, požádáte o detox s dvakrát větší pravděpodobností,“ říká k tomu spoluautor, dr. Thomas Kerr z Referenčního centra pro výzkum HIV/AIDS (Centre for Excellence in HIV/AIDS Research).

„Nijak zvlášť nás nepřekvapilo, že spuštění té místnosti způsobilo snížení narušování veřejného pořádku a snížení sdílení jehel, ale celkem nás ohromilo, že užívání tohoto zařízení motivuje k nástupu do (abstinenční) léčby.“

Z 1031 náhodně zvolených uživatelů zařízení „Insite“, jež je poblíž vyhlášené vancouverské otevřené drogové scény u křižovatky ulic Main a Hastings, prošlo během patnáctiměsíčního období mezi prosincem 2003 a březnem 2005 celkem 185 osob – tedy cca 18 procent – detoxifikační léčbou.

Studie ukázala, že ti, kteří zařízení využívali každý týden nebo se alespoň jednou sešli se sociálním pracovníkem, do detoxifikační léčby nastupovali dvakrát častěji než ostatní. Podle Kerrova komentáře tyto výsledky podle všeho vyvracejí obavy některých lidí, kteří se báli, že místnost hygienické aplikace bude propagací užívání drog a závislé bude odrazovat od léčby.

„Naše nálezy přinášejí důkaz, že dozorovaná střediska hygienické aplikace drog nevedou ke sníženému využívání léčby,“ říká se v závěrech studie. Ta nespoléhala na údaje samotných uživatelů drog o tom, jak se hlásili do léčby, ani na údaje zařízení o počtu klientů, které doporučili do detoxu, ale na statistiky samotného detoxu a na monitoring využívání zařízení pro hygienickou aplikaci drog.

Podle

Victoria Times-Colonist

New England Journal of Medicine

BC Center for Excellence in HIV/AIDS 


Nahoru
*/ ?> “Šlehárny” motivují své uživatele k abstinenční léčbě Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet