Adiktologie ve světě

02.07.2006

Úspěch švýcarské drogové politiky: významné snížení problémového užívání heroinu

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 02.07.2006

Švýcarské drogové politice, která se v posledních 15 letech důsledně orientuje na vědecky podložené a průběžně vyhodnocované intervence, se v tomto časovém období podařilo snížit užívání heroinu na čtvrtinu. Vyplývá to z článku, publikovaného prestižním britským vědeckým časopisem The Lancet na konci května. Švýcarský přístup zahrnuje mj. zařízení pro hygienickou aplikaci injekčních drog, programy metadonové a buprenorfinové léčby, a programy lékařského předepisování heroinu.

Kritici tohoto pragmatického přístupu varovali, že přiláká nové uživatele drog a těm stávajícím vezme motivaci přestat. Jenže studie, kterou zveřejnil dr. Stohler a dr. Nordt, zjistila každoroční snižování incidence problémového užívání o celá čtyři procenta.

„Výsledkem léčby s použitím předepisování heroinu jsou pacienti, kteří mohou vést relativně normální život, chodí do práce a nejsou posedlí sháněním drogy, protože vědí, že mohou své potřebě drogy ulevit legálním způsobem,“ řekl agentuře Reuters spoluautor studie, dr. Rudolf Stoehler z Psychiatrické kliniky Univerzitní nemocnice v Curychu.

Výzkumníci zjistili, že během dvou let nastoupila do udržovacích programů za použití opiátů celá polovina švýcarských uživatelů heroinu. Vypočítali, že incidence pravidelných uživatelů heroinu se od roku 1990 snížila o 82 %. Jejich obvyklá dávka je jeden gram čistého heroinu denně.

„Heroin se u nás smí předepisovat lidem, kteří selhali v předchozích dvou léčebných pokusech jiného typu,“ vysvětlil dr. Stoehler.

„A tak se Švýcarsku povedlo udělat z heroinu nudnou záležitost,“ dodává výzkumník. „Vzhledem k tomu, že švýcarští obyvatelé tuto politiku podporují, změnila medializace heroinové závislosti její veřejný obraz z rebelského sebezničujícího aktu na nemoc, kterou je třeba léčit,“ napsali Stoehler s Nordtem. „Nakonec je z heroinu ‚droga loserů,‘ která pro mladé ztrácí jakoukoliv přitažlivost.“

 

Zdroje

Lancet
StopTheDrugWar

 


Nahoru
*/ ?> Úspěch švýcarské drogové politiky: významné snížení problémového užívání heroinu Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet