Adiktologie ve světě

06.08.2006

Zemřel objevitel metadonové substituční léčby dr. Vincent P. Dole

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 06.08.2006

Ve věku 93 let zemřel 2. srpna 2006 na komplikace po ruptuře aorty MUDr. Vincent P. Dole, jehož výzkum v šedesátých letech minulého století způsobil zavedení metadové léčby - terapie, která zachráníla životy statisícům pacientů, závislých na opiátech.

Internista Vincent Dole a jeho manželka, psychiatrička Marie Nyswander, začali svou výzkumnou spolupráci v roce 1964 s několika pacienty, dlouhodobě trpícími závislostí na heroinu. Svůj výzkum nepřerušili, ani když se je k tomu snažili pohrůžkami trestního stíhání s vysokých pokut přimět agenti federálního protinarkotického úřadu.

Jejich odvážná pionýrská práce prokázala, že metadonová léčba je lékařským postupem s bezprecedentní úspěšností – a toto hodnocení platí dnes právě tak jako před čtyřiceti lety. Díky tomuto léčebnému postupu může přes tři čtvrtě miliónu lidí po celém světě vést zdravé, produktivní, naplňující životy. Pacienty metadonové léčby je přes 200 000 občanů USA, 530 000 Západoevropanů, a další desetitisíce ve Východní a Sřední Evropě, na Středním Východě, ve Střední Asii, v Austrálii a na Novém Zélandu.

Poté, co u svých prvních pacientů zjistili pozoruhodné změny, Dole a Nyswanderová pokračovali ve své práci přímou supervizí prvního „léčebného programu udržovací metadonové terapie“ v newyorském Beth Izrael Medical Center. Tak demonstrovali, že léčebný úspěch, jehož dosáhli u malého počtu pacientů v kontrolovaném výzkumném prostředí tehdejšího Rockefellerova institutu (dnes Rockefellerova univerzita), lze zopakovat i v mnohem větším měřítku ambulantního provozu.

Dr. Dole rovněž přesvědčil v sedmdesátých letech minulého století vedení Newyorské vězeňské správy (jejímž ředitelem tehdy byl Ben Malcolm), že detoxifikace na heroinu závislých vězňů v hlavním newyorském vězení na Rikers Island je nezbytné pro záchranu životů a snížení utrpení; v té době docházelo k řadě sebevražd, které se přičítaly těžkému průběhu abstinenčních syndromů od opiátů. Tehdy zřízený detoxifikační program trvá dodnes, a stal se vzorem řadě osvícených vězeňských úředníků v mnoha zemích světa.

Přínos doktora Dolea a doktorky Nyswanderové nicméně přesahuje životy zachraňující léčbu a nezměrný prospěch, který má z této léčby celá společnost. Celé roky před objevem endorfinového systému (přirozených opiátů, jež si tělo samo vytváří) vizionářsky předpověděli, že závislost je metabolickým onemocnění a že musí být léčena podobně jako jakákoliv jiná chronická nemoc. Co tehdy bylo brilantní předtuchou, je dnes téměř bez výjimky přijímáno jak vědci, tak kliniky, a představuje základ pro všechny racionální intervence na tomto poli.

Již po překročení osmdesátky odcestoval dr. Dole do Hamburku, aby tam byl přítomen slavnostnímu pojmenování „ulice Marie Nyswander(ové).“ Bylo příznačné, že se tak stalo v Německu, kterému se podařilo během necelých 10 let po zavedení metadonové léčby přijmout přes 60 000 pacientů. Poslední léta svého života doktor Dole zasvětil především boji se stigmatem, které bohužel dodnes často obklopuje závislost, její léčbu i pacienty samotné.

Autor je bývalým ředitelem Beth Israel Medical Center. Pracuje mj. jako profesor epidemiologie na Albert Einstein College of Medicine of Yeshiva University.

 


Nahoru
*/ ?> Zemřel objevitel metadonové substituční léčby dr. Vincent P. Dole Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet