Adiktologie ve světě

19.12.2006

Teorie marihuany coby "vstupní drogy" zpochybněna novou studií

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 19.12.2006

Ti, kdo užili marihuanu ještě předtím, než užili alkohol anebo tabák, mají stejnou pravděpodobnost vývoje závislosti na těchto látkách jako ti, kteří nejprve pili a kouřili cigarety a až potom užili marihuanu. Vyplývá to ze závěrů studie, která zkoumala užívání drog mezi mladými americkými muži. Toto zjištění znamená další zpochybnění populární teorie marihuany jako „vstupní drogy,“ jež má svádět, ty. jež ji zkusí, k vyzkoušení dalších drog a závislosti na nich. Teorie "vstupní drogy" je často používána jako zdůvodnění protidrogové politiky řady zemí a zejména „války proti všem (toho času nelegálním) drogám bez rozlišování mezi nimi,“ jak je praktikována ve Spojených státech amerických.

Výzkumníci z Farmaceutické fakulty Pittsburghské univerzity zjistili, že zhruba čtvrtina z jejich dvousetčlenného vzorku mladistvých a mladých dospělých vyzkoušelo marihuanu dříve než alkohol a tabák. „Takto pojatý výzkum je docela novátorský,“ řekl k tomu deníku Pittsburgh Post-Gazette vedoucí výzkumu Ralph E. Tarter. "A je to v přímém protikladu s asi šedesát let vládnoucí americkou protidrogovou politikou, díky níž věříme, že když nezabráníme našim dětem experimentovat s marihuanou, budou pak dále pokračovat a stanou se závislými na tvrdých drogách.“

Neil Capretto, hlavní lékař pensylvánského doléčovacího centra pro uživatele návykových látek Gateway Rehabilitation Center, k tomu pro pittsburghské noviny říká, že první drogou některých jeho pacientů byl heroin, a nikoliv marihuana nebo alkohol. „Tato studie dobře ukazuje složitou podstatu závislosti. Prokazuje, co jsme my v praxi věděli už léta.“

Capretto dále dodává, že většina lidí, kteří vyzkouší marihuanu, k užívání tvrdých drog nikdy nepřejde. „Kdybych stiskl nějaký zázračný knoflík, který by ze země odstranil veškerou marihuanu, Amerika by se svého drogového problému v žádném případě nezbavila,“ řekl k tomu.

Výzkumníci nicméně zjistili, že uživatelé marihuany mají v průměru méně dohledu rodičů, žijí ve čtvrtích, kde jsou drogy snadno dostupné, s vyšší pravděpodobností se nepřiměřeně chovají, méně se zajímají o své školní výsledky, a častěji se stýkají s lidmi, s nimiž jim rodiče styk zakazují.

Studii financoval severoamerický Národní ústav pro (problematiku) zneužívání drog (NIDA) a podrobná výzkumná zpráva o ní byla zveřejněna v prosincovém vydání Američan Journal on Psychiatry.

Bibliografický odkaz na studii

Tarter, RE, Vanyukov, M, Kirisci, L, Reynolds, M, Clark, DB. (2006) Predictors of Marijuana Use in Adolescents Before and After Licit Drug Use: Examination of the Gateway Hypothesis. Am J Psychiatry, 163(12): 2134 - 2140.

Hlavní zdrojový článek

Study Questions Marijuana As Gateway Drug

 

 


Nahoru
*/ ?> Teorie marihuany coby \ Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet