Adiktologie ve světě

18.01.2007

Nový lék pro léčbu závislosti na opiátech

Zveřejnil: MUDr. Tomáš Zábranský Ph.D. | Poslední úprava: 18.01.2007

Ve Spojeném království byla právě spuštěna nová forma léčby, která je alternativou užívání metadonu a je k dispozici pro udržovací léčbu závislosti na opioidech. Suboxone, vyráběný firmou Schering-Plough, je směsným preparátem, jenž se skládá z hydrochloridu buprenorfinu a hydrochloridu naloxonu.

Kombinace naloxonu s buprenorfinem (samotný buprenoprfin je např. obsažen v Subutexu) byla navržena tak, aby se omezilo potenciální zneužívání léku a aby se snížila jeho hodnota pro pouliční prodej. Lék se podle předpisu užívá sublingválně (pod jazykem), čímž se eliminuje účinnost naloxonové složky, která má touto cestou nízkou biologickou dostupnost. Je-li ale lék užit injekčně, naloxon zapůsobí velmi silně a vyvolá abstinenční příznaky. Suboxone byl schválen na základě jednoleté klinické studie, během níž byl porovnáván s čistým buprenorfinem a placebem. Měl podobnou účinnost i bezpečnost a také podobné vedlejší účinky jako buprenorfin a další léky užívané pro léčbu agonisty opioidů typu metadonu, hydrokodonu a depotního morfinu.

Dr. Michael Farrell, psychiatr-konzultant z Národního centra pro závislosti prohlásil, že lékařská komunita přivítá nové možnosti léčby. Podle výkonného ředitele britské organizace pacientů drogové léčby The Alliance Darena Garratta možnost nové formy léčby závislosti na heroinu uvítala i komunita pacientů. Dodal, že „mít na výběr je pro lidi, kteří se snaží přestat nebo chtějí kontrolovat užívání opioidů, jenom dobré“.

Pro servery drogy-info a adiktologie.cz z Drink and Drugs News přeložil Jindřich Bayer

 


Nahoru
*/ ?> Nový lék pro léčbu závislosti na opiátech Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet