Drogová politika

04.09.2014

Chceme o tom mluvit! Evropská petice sbírá podpisy občanů, kteří chtějí legalizovat konopí a regulovat trh s ním

Zveřejnil: Ing. Mgr. Bc. Vendula Běláčková Ph.D. | Poslední úprava: 04.09.2014

Evropská občanská iniciativa "WEED LIKE TO TALK", v českém překladu "CHCEME O TOM MLUVIT", usiluje o vytvoření legislativního návrhu, který by v Evropské unii legalizovala a regulovala dnes nelegální konopí. Jejím cílem je, aby EU přijala obecně závazná opatření ohledně kontroly a regulace výroby, používání a prodeje konopí. K tomu, aby mohla iniciativa navrhnout legislativu, je potřeba shromáždit 1 000 000 podpisů v celé EU. Petici může podepsat každý, podpisy se automaticky ukládají do databáze Evropské komise.

Iniciativa na svých stránkách požaduje, aby se Evropská unie proaktivně zapojila do celosvětové debaty o možnostech regulace trhu s nyní nelegálním konopím. Využívá tak možnosti dané Lisabonskou smlouvou, aby evropští občané přispěli k fungování EU vlastní iniciativou.

Užívání konopí považuje iniciativa za právo každého občana nakládat se svým tělem. Současná prohibice je opatření, které kriminalizuje běžné občasny a současně přináší rizika pro veřejné zdraví a pořádek. Proto požaduje legalizaci a regulaci trhu s nyní nelegálním konopím.

K tomu, aby byla otevřena evropská debata na dané téma, je třeba získat 1 milion podpisů s patřičným zastoupením v minimálně sedmi evropských zemích. V České republice petici podepsaly zatím necelé 4 tisíce osob, tedy asi jedna čtvrtina požadovaného počtu. Kvótu z evropských zemí zatím splnilo jen Polsko, podpisy rychle narůstají v Maďarsku, Bulharsku a Švédsku - tedy v zemích, kde patří drogová politika ve vztahu ke konopí k nejpřísnějším.

K získání potřebného počtu hlasů zbývají více než dva měsíce, petice se uzavře 20. listopadu 2014. Po té budou podpisy ověřovány národními úřady. K podpisu je totiž nutné doložit platné číslo občanského průkazu nebo pasu. Platný počet hlasů tak může být nižší než aktuální počet - 145 tisíc. Za necelých deset měsíců se tak zatím podařilo získat jen asi osminu potřebné kvóty.

Petici je možné podepsat ZDE. Podpisy se nahrávají rovnou do databáze Evropské komise, jejich aktuální přehled ukazuje interaktivní mapa.

ZDROJ: Weed like to talk, Chceme o tom mluvit.


Nahoru
*/ ?> Chceme o tom mluvit! Evropská petice sbírá podpisy občanů, kteří chtějí legalizovat konopí a regulovat trh s ním Ilustrační foto

  • Sdílet článek
  • Sdílet