Drogy - mýty a stereotypy

08.03.2006

Známí uživatelé alkoholu

Publisher: PhDr. Josef Radimecký Ph.D., MSc. | Last update: 08.03.2006

Alkohol je nejrozšířenější a nejvíce užívaná droga v historii lidstva. Není proto divu, že mezi jeho uživateli lze nalézt asi nejpestřejší společnost známých osobností, jejichž výčet by si patrně vyžádal několikaletou práci. Je těžké říci, co jim alkohol poskytoval či poskytuje, zda inspiraci pro jejich namáhavou práci, relaxaci po ní nebo únik před nočními můrami, s nimiž se ve svých exponovaných životech mohli potýkat nebo potýkají. Důvody, proč jej často v tak škodlivé míře užívali či stále užívají, se patrně u každého z nich lišily stejně, jako se liší důvody, proč dnešní mladí lidé sahají po ilegálních drogách. To je však podle mínění některých z nich mnohem horší..?

LADISLAV KLÍMA
Non-konformní český filosof proslul jak svými objevnými filosofickými pracemi, tak i literární tvorbou – např. Utrpení knížete Sternenhocha – ale nevázaným stylem života, který byl plný alkoholu. Během jednoho večera byl prý schopen vypít až neuvěřitelných 25 piv. Ve svých 50 letech zemřel na tuberkulózu, k čemuž patrně přispěla i zchátralost jeho tělesné schránky v důsledku nemírného pití alkoholu.

SIR WINSTON CHURCHIL
Proslulý britský konzervativní politik a státník, který se proslavil zejména jako ministerský předseda vlády Velké Británie v letech 1940-1945, kdy vedl svoji zemi ve vítězném boji proti německému nacismu a ještě v období let 1951-1955. Mimo jiné byl známý i tím, že po celý svůj dlouhý život holdoval whisky a doutníkům a přesto se dožil neuvěřitelných 90 let.

JACKSON POLLOCK
Byl jedním z nejrespektovanějších a nejproslulejších abstraktních malířů své doby. Byl však známý i svým nadměrným holdováním alkoholu, před nímž se snažil prchnout z New Yorku. Problémy s užíváním alkoholu mu ke konci života zabránily i v další tvorbě. Jeho pohnutý život, v němž se střídaly sláva s alkoholovým zoufalstvím ukončila předčasně, v jeho čtyřiačtyřiceti letech, dopravní nehoda.

JIM MORRISON
Závratná kariéra frontmana skupiny Doors byla krátká. Výjimečný textař a zpěvák se nejprve rychle stal idolem svých vrstevníků, aby se vzápětí stejně rychle zničil nadměrným užíváním alkoholu. Jeho život probíhal v duchu dobového hesla drogy, sex a rock´n´roll jako jeden nikdy nekončící mejdan plných alkoholu, drog a nevázaného sexu. Ke konci své kariéry stále častěji zpíval opilý a tropil jeden skandál za druhým. Zemřel v Paříži ve věku pouhých 28 let, údajně na infarkt.

MILOŠ ZEMAN
Český sociálnědemokratický politik proslulý svou slabostí pro Becherovku a cigarety, kterých v období let 1998-2002, kdy zastával funkci premiéra české vlády údajně spotřeboval neuvěřitelné množství. To svérázně a nesmyslně komentoval tak, že svojí nadměrnou konzumací alkoholu a cigaret, která povede k jeho předčasné smrti ušetří státu peníze, jež by mu musely být vypláceny formou důchodu v případě, že by se dožil vysokého věku. Paradoxem je, že ve funkci premiéra zastával i funkci předsedy vládní protidrogové komise, jež měla usilovat o snižování užívání drog a jeho následků pro jednotlivce i pro společnost.

MIROSLAV ANTL
Bývalý krajský státní zástupce a vysoký úředník na Policejním prezídiu, který si za pomoci médií, jež ho prý doslova milovala, léta budoval image „správňáka“, který nemá gaunery rád – jak ostatně nazval i svoji knihu. Militantní sdružení Rodiče proti drogám mu dokonce udělilo titul „Frajer roku“ (kromě něj se stejného ocenění dostalo i Stanislavu Grossovi či Jiřímu Vackovi). Nakonec se, podobně jako jeho „spolufrajeři“ sám zachoval jako jeden z těch, které neměl rád, když sedl pod vlivem alkoholu za volant. To by mu patrně prošlo, nebýt dopravní nehody, kterou způsobil. Pro své jednání musel opustit místo 1. náměstka Policejního prezidenta pro trestní řízení, odkud odešel do civilu.

MIROSLAV KALOUSEK
Krátce po svém zvolení předsedou KDU-ČSL se v rozhlasovém rozhovoru redaktoru O. Hejmovi pochlubil, že až bude své zvolení „slavit“, bude to oslava pořádná, protože on a jeho spolubratři prý snesou hodně alkoholu. Netrvalo to ani tak dlouho a poté, co údajně dva dny nespal a věnoval se práci, zkolaboval. Tehdy se objevily spekulace, jestli to předseda křesťanských demokratů s tím alkoholem poněkud nepřehnal. On má ale kolem drog jasno, jak ostatně dokládá i následující úryvek z jeho rozhovoru v rozhlasu:

Moderátor: Já se ptám proto, protože bych rád věděl, jaký je podle vás rozdíl mezi skleničkou slivovice a jointem marihuany, co je pro mladé škodlivější, protože čeští mladí mají možná větší problémy s tím, že, s odpuštěním řeknu, chlastají, než že kouří marihuanu a užívají drogy?

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL: Já si myslím, že prevence by měla být samozřejmě namířena proti všem návykovým látkám, tedy i proti alkoholu a nikotinu. Na druhou stranu marihuana prostě je droga, je to psychotropní látka. Alkohol, u skleničky slivovice, ze skleničky slivovice můžete přejít jenom na skleničku whisky, z marihuany, osmdesát procent těch, kteří aplikují nitrožilně drogy daleko nebezpečnější a zhoubnější, začínalo právě na té marihuaně, proto jsem proti ilegalizaci zcela zásadně.

(Doslovná citace: Zdroj: Frekvence 1, 13.1.2005, 18:10, Press klub, Rozhovor s Miroslavem Kalouskem)

 

 

 


Top
*/ ?> Známí uživatelé alkoholu Articles illustrations

  • Share this article
  • Sdílet