1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v PrazeKlinika Adiktologie
ksuchova 17.01.2019

Cena adiktologie 2009

MUDr. Pavel Bém jako několikanásobný Národní protidrogový koordinátor připravil design a zodpovídal za první kroky v zavádění komplexní systém prevence a péče o uživatele drog, a je zakladatelem tradice národních Strategií protidrogové politiky s měřitelnými cíly. Přes svůj tehdy relativně nízký věk vždy představoval nejen progresivního odborníka, ale také efektivního držitele rozhodovacích pravomocí, jenž odborné poznatky dokázal přeložit do praktického života a připravit podmínky pro jejich dlouhodobou udržitelnost a rozvoj, což mu spolu s publikační aktivitou z devadesátých let minulého století zajistilo široké uznání na domácí i na mezinárodní scéně. Pavel Bém v prosazování efektivních, na faktech založených přístupů v adiktologii pokračuje i po svém odchodu do světa vrcholné politiky, ať už jako starosta MČ Prahy 6, primátor HM Prahy, nebo v některé ze svých politických funkcí, a své poznatky a zkušenosti aktivně šíří jako vysokoškolský učitel.

Součástí odpoledne byla i odborná přednáška laureáta Ceny, MUDr. Pavla Béma, a zahraničního hosta, hlavního protidrogového koordinátora EU, Dr. Carla Edwardse. Edwards v rozhovoru pro MF DNES uvedl: "Důvod, proč jsem přiletěl na tuto událost, byl dát jasný signál mým přátelům z českého předsednictví, že mám velký respekt k tomu, co se snaží dělat, a chtěl jsem ukázat, že ze strany EU je o to zájem." Edwards v rozhovoru pro MF DNES hovořil také o důležitosti udílení Anticeny v oboru adiktologie, protože považuje za hrozbu programy, které mohou být populisticky zneužity. V roce 2009 ji obržel program antidrogové agentury Médea bývalého velitele Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse, který zcela vybočuje ze standardů kvality služeb v oblasti závislostí. "Programy jako je tento představují populistické lákadlo pro politiky, a to může být nebezpečné a nabrat velmi neblahé tendence," uvedl Edwards.

Celý rozhovor, ve kterém Edwards poodhaluje zákulisí jednání na půde OSN a představuje východiska evropské drogové politiky ve srovnání se zbytkem světa, je dostupný online na webu IDNES.

V rámci slavnostního odpoledne byla předána také Anticena adiktologie „Bad trip“, a to Zastupitelstvu Středočeského kraje za finanční podporu projektu Revolution Train.

 

počet zobrazení: 59 poslední aktualizace: ksuchova, 17.01.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.