1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
04.03.2019

Evaluace formální správnosti a obsahu o rizikovém chování stránek pedagogicko-psychologických poraden v ČR v roce 2016

ABSTRAKT

Práce popisuje evaluaci formální správnosti a obsahu o rizikovém chování internetových stránek pedagogicko-psychologických poraden v České republice. Jelikož informační technologie jsou v dnešní době jedním z hlavních nástrojů, jak získáváme informace, je potřeba se zabývat kvalitou internetových prezentací.

Cílem výzkumu je zhodnotit formální a obsahovou úroveň internetových stránek pedagogicko-psychologických poraden prostřednictvím průzkumu a obsahové analýzy.

Teoretická část této práce vychází z odborné literatury a to jak českých, tak zahraničních odborníků, pojednává o rizikovém chování z pohledu adiktologie, dále o pedagogicko-psychologických poradnách, jejich účelu a postavení ve vzdělávacím systému. Praktickou část tvoří výzkum, realizovaný dotazníkovým šetřením. V rámci vytyčených cílů bylo zjištěno, že všechny PPP v ČR používají ke své prezentaci internetové stránky. Jejich kvalita je obecně velmi proměnlivá, a i ty nejúspěšnější nedosáhli ani 70% možných bodů hodnocení. Rozsah poskytovaných informací v problematice rizikového chování je nedostačující. Dále byly identifikovány hlavní nedostatky internetových stránek. Jednalo se především o špatné cílení pro cílové skupiny čtenářů, nedostatek informací o zkušenostech zaměstnanců a jejich profesní praxe, špatné vizuální provedení a málo moderních prvků pro komunikaci např. objednávkový formulář. Na základě zjištěných nedostatků byla navržena optimální struktura a obsahová náplň, která by vyhovovala požadavkům.

Celkově se dají výsledky výzkumu interpretovat tak, že rozsah poskytovaných informací pomocí internetových stránek je nedostatečný, a to převážně z důvodu špatné struktury, nepřítomnosti požadovaných informací a relevantních odkazů. Vzhledem k tomu, že internet je dnes jeden z hlavních zdrojů informací, je žádoucí, aby informace v oblasti rizikového chování PPP odpovídaly potřebám a požadavkům a byly srozumitelné všem cílovým skupinám.

Klíčová slova: rizikové chování, pedagogicko-psychologické poradny, prevence, webové stránky

PRÁCE KE STAŽENÍ


počet zobrazení: 599 poslední aktualizace: 04.03.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.