1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
06.02.2019

Porovnání primární drogové kriminality před a po změně trestního zákoníku

Citace

Chuchel, Z. (2015). Porovnání primární drogové kriminality před a po změně trestního zákoníku. Bakalářská práce. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Klinika adiktologie.

Klíčová slova

primární drogová kriminalita, zákon č. 140/1961 Sb., zákon č. 40/2009 Sb., jednotlivé druhy trestů a trestné činy

Abstrakt

Dne 1. 1. 2010 nabyl účinnosti nový právní předpis trestního práva hmotného, zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník (dále jen „nTZ“ – nový trestní zákoník). Tím došlo v oblasti trestního práva hmotného k významné derogaci.

Cíl: Předložená bakalářská práce se skládá ze dvou základních částí, které jsou vzájemně provázány a navazují na sebe. Hlavním cílem v teoretické části je deskripce jednotlivých změn, ke kterým došlo ve skutkových podstatách drogových trestných činů (dále jen „DTČ“) u zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon (dále jen „sTZ“) a nTZ. Hlavním cílem v praktické části této práce je porovnat statisticky evidovanou trestnou činnost páchanou v souvislosti s omamnými a psychotropními látkami (dále jen „OPL“) a jedy v letech 2007 - 2009 a v letech 2010 - 2013 (komparativní studie). Tedy porovnat stav primární drogové kriminality, která je však ze své podstaty latentní, v době 3 roky před a 3 roky po změně hmotně právní normy. Primární drogovou kriminalitou se rozumí DTČ podle § 283 - § 287 nTZ, podle sTZ byly označeny § 187, 187a, 188, 188a. Tyto trestné činy jsem porovnával z hlediska počtu trestně stíhaných, obžalovaných a odsouzených osob, a dále jsem se rovněž zabýval porovnáním trestů, které byly za tyto trestné činy uloženy.

Hlavním cílem práce je zhodnotit, zda se přijetí nTZ (tzn. změny ve skutkových podstatách tzv. drogových trestných činů) projevilo v oblasti trestního řízení primární drogové kriminality větším počtem osob v procesu trestního řízení a větším počtem ukládaných trestů.

Metodika: a) Komparace změn a jejich deskripce metodou kontrastů a srovnávání a metodou vyhledávání a vyznačování vztahů u jednotlivých DTČ v kontextu vývoje trestněprávní legislativy.

b) Analýza statistických údajů z Výročních zpráv o stavu ve věcech drog v ČR v letech 2007 - 2013 a Statistických ročenek Ministerstva spravedlnosti v letech 2007 - 2013.

Hypotézy: Zvyšuje se počet osob trestně stíhaných, obžalovaných a odsouzených za drogové trestné činy. Zvyšuje se počet alternativních trestů a podmíněných trestů odnětí svobody a dochází ke zvyšování nepodmíněných trestů odnětí svobody. Predikce hypotéz pro praktickou část práce vychází z poznatků teoretické části práce.

Výsledky: Obě hypotézy se výzkumem v praktické části (tzn. analýzou získaných dat) potvrdily.


počet zobrazení: 899 poslední aktualizace: 06.02.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.