1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
04.03.2019

Rizikové chování a symptomy ADHD u dětí ve vybraných typech zařízení ústavní výchovy a péče

Abstrakt

Východiska: Přítomnost symptomů ADHD je jednou z možných příčin vzniku rizikového chování. Rizikové chování adolescentů s sebou přináší mnoho problémů, prostřednictvím nichž může dojít k ovlivnění kvality budoucího života. Jedním z důsledků rizikového chování může být umístění adolescenta do ústavní péče.

Cíle: Cílem diplomové práce je detailně zmapovat výskyt rizikového chování u dětí dětského domova se školou a posléze hledat souvislosti s možným výskytem symptomů ADHD. Následně se pokusíme charakterizovat rizikové chování u dětí v ústavní péči dle pohlaví, věku a vzdělávacího programu.

Metody: Data byla získána za pomoci dotazníkových metod, pro přítomnost symptomů ADHD byl použit dotazník BRIEF neboli Hodnocení exekutivních funkcí u dětí (Gioia, Isquith, Guy & Kenworthy, 2011). Pro zmapování výskytu rizikového chování byl použit dotazník VRCHA neboli Výskyt rizikového chování u adolescentů (Dolejš & Skopal, 2015). Data byla získána také za pomoci studia dokumentace, kdy jsme pracovali s existujícími dokumenty, předmětem zkoumání byla vysvědčení respondentů.

Výsledky: Nejčastějším rizikovým chováním u dětí dětského domova se školou je delikvence a abúzus návykových látek. Rizikové chování se u dětí v dětském domově se školou vyskytuje častěji u dívek nežli u chlapců. Děti základní školy se chovají obecně rizikověji než děti základní školy praktické. Se zvyšujícím se věkem roste rizikové chování dětí DDŠ. Vzájemný vztah mezi výskytem ADHD a rizikovým chováním byl prokázán pouze u šikany. Nejčastější složkou rizikového chování u dětí s ADHD je delikvence, poté abúzus a nejméně rizikové jsou v rámci šikany. Avšak delikvence a abúzus se častěji vyskytují právě u dětí bez symptomů ADHD.

Závěr: Na základě získaných výsledků nelze prokázat souvislost mezi vzájemnou provázaností přítomných symptomů ADHD a výskytem rizikového chování u dětí dětského domova se školou. Úspěšně však došlo k zmapování výskytu rizikového chování a k jeho následné charakteristice, která se může stát přínosnou v případném budoucím zkoumání této problematiky, která s sebou přináší mnoho nezodpovězených otázek. V rámci doporučení by bylo vhodné zavést preventivní opatření týkající se rizikového chování, která by přihlídla ke stupni rizikovosti respondentů a dalším specifickým potřebám, které se týkají pohlaví, věku, mentální úrovně a jiných vzdělávacích potřeb.

Klíčová slova: rizikové chování, přítomnost symptomů ADHD, ADHD a rizikové chování, ústavní péče, dětský domov se školou

PRÁCE KE STAŽENÍ

počet zobrazení: 1124 poslední aktualizace: 04.03.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.