1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
06.02.2019

Spiritualita a užívání návykových látek mezi studenty gymnázia Česká Třebová: dotazníkové šetření

Citace

Pávek, J. (2015). Spiritualita a užívání návykových látek mezi studenty gymnázia Česká Třebová. Bakalářská práce. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Klinika Adiktologie.

Klíčová slova

spiritualita, návykové látky, závislost, studenti

Abstrakt

Východisko: Spiritualita je v rámci léčby závislosti součástí bio-psycho-socio-spirituálního modelu, kde je spiritualita v porovnání s ostatními částmi tohoto modelu nejméně popsanou o zkoumanou složkou, jenž se určitým způsobem projevuje do stavu a léčby pacientů s určitým typem psychiatrických nemocí. Spiritualitu vnímá každý jedinec rozdílně, každý ji vnímá jinak a zároveň dosahuje u každého jiných rozměrů, ať už měřitelných či pouze prožitkových.

Cíl: Cílem výzkumu bylo sondovat a popsat aktuální vnímání spirituality u studentů českotřebovského gymnázia a její souvislost se zkušenostmi s užíváním návykových látek. Dalšími jednotlivými cíli bylo zjistit, zda jednotlivé faktory spirituality souvisí se zkušenostmi s užíváním konkrétních typů návykových látek a zda se existuje souvislost mezi zkušeností s užíváním návykových látek užíváním informačních technologii, které je mezi mládeží školního věku velmi rozšířené.

Metodika: Teoretická část práce se zaměřuje na spiritualitu obecně, pohledy konkrétních vědeckých oborů na spiritualitu, která je velmi široká a zasahuje mnoho směrů. Výzkumu se zúčastnilo celkem 120 respondentů z 6 tříd gymnázia Česká Třebová. Jednalo se o kvantitativní výzkum. Celkem bylo se žádostí o vyplnění dotazníků osloveno 120 studentů, z nichž všichni dobrovolně vyplnili dotazník, návratnost tedy bylo 100%. Dotazování probíhalo anonymně v květnu 2015. K základnímu zpracování dotazníků byl použit software MS Excel, k analýze zapsaných dat pak statistický software IBM SPSS. Výstupem statických programů byly tabulky a grafy.

Výsledky: Z výzkumu vyplynulo, že studenti gymnázia Česká Třebová mají zkušenosti s užíváním legálních i nelegálních návykových látek. Zkušenosti s alkoholem má 119 respondentů, 1 žena nikdy nepila alkohol. Cigaretu alespoň jednou užilo celkem 82 studentů, z toho 34 mužů a 48 žen. Marihuanu užilo v životě alespoň jednou 70 studentů, z toho 34 mužů a 36 žen. Cigaretu nikdy nezkusilo 38 studentů a marihuanu nikdy nezkusilo 50 studentů. Výzkumem bylo zjištěno, že některé faktory spirituality korelují se zkušeností studentů s návykovými látkami.

Diskuze: Do budoucna by bylo příhodné provést výzkum znovu a na stejném místě a následně porovnávat rozdíly ve výsledcích. Vzhledem k tomu, že se jedná o víceleté gymnázium, by bylo možné provést výzkum i u mladších studentů, tedy na celém gymnáziu. Jinou možností by bylo provést výzkum v jiném městě a jiném typu školy aporovnávat zjištěné hodnoty. Do budoucna se výzkum spirituality dá využít k prognóze budoucí tendence užívání jednotlivých typů návykových látek.

Závěr: Tato bakalářská práce zmapovala spirituální vnímání studentů gymnázia Česká Třebová a zjistila souvislost mezi spirituálním vnímáním a zkušenostmi s užíváním návykových látek.


počet zobrazení: 566 poslední aktualizace: 06.02.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.