1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
23.08.2019

Užití prvků Terapie horu a Motivačních rozhovorů u aktivních uživatelů návykových látek

Abstrakt

Východiska: Terapie hrou a Motivační rozhovory jsou přístupy používané v adiktologicky zaměřené poradenské a terapeutické oblasti. Drogotoč je interaktivní hra vytvořená autorem této bakalářské práce pro klienty nízkoprahového zařízení K-centrum Pardubice Laxus z.ú. opírající se o principiální základy těchto přístupů.

Cíle: Hlavním cílem empirické části je formou případové studie popsat proces hry Drogotoč s klientem tak, aby bylo zřejmé, jak se hra hraje. Dílčí cíle jsou: na případové studii demonstrovat roli pracovníka při hře, demonstrovat terapeutický potenciál hry a demonstrovat objevování se prvků Motivačních rozhovorů při hře.

Metody: Základní orientace empirického šetření byla kvalitativní. Metodickým přístupem bylo vytvoření introspektivní kazuistiky z pohledu poradce (autor této práce), jež zachycuje průběh realizace hry Drogotoč s klientem. Byly realizovány tři terapeutické hry se třemi klienty náhodně vybranými klienty K-Centra Pardubice Laxus z.ú. v období od 4.3.2019 do 6.3.2019.

Výsledky: Podařilo se demonstrovat jakým způsobem poradce při hře Drogotoč postupuje a jakým situacím je vystaven. Tyto průvodní situace poukazují na možné terapeutické využití hry Drogotoč. Další výsledek týkající se terapeutických možností Drogotoče je, že z procesu hry lze vyvodit o klientech nové hypotézy, jež mohou být podnětem pro další terapeutickou práci. Významný je také poznatek, že poradce může Drogotoč využít k nápomoci klientům sdělovat aktuální emoční prožívání doprovázející touhy, naděje, obavy, postoje či zapomenuté zkušenosti, jež se při hře objevují. Také se podařilo dokázat jakým způsobem, se při hře Drogotoč vyskytují prvky Motivačních rozhovorů, například sebemotivující prohlášení či stádia změny. Z případových studií také vychází, že Drogotoč přirozeně vede klienty k vyprávění o „tam a tehdy“ a stejně tak přirozeně vede poradce i klienty k reflexím „tady a teď“. Drogotoč tak v sobě nese prvky Gestalt terapie. Drogotoč je zaměřen na adiktologická témata, což se podařilo demonstrovat napříč celými případovými studiemi. Pro pomáhající profese se tak nabízí nová možná metoda pro práci s adiktologickými klienty.

Závěry: Praktickým přínosem práce je, že poukazuje na další možné přístupy v práci s lidmi potýkajícími se se závislostí na návykových látkách. Práce může být inspirací pro pracovníky v pomáhajících profesích, případně může být podkladem pro specializovaný kurz či jinou podobu vzdělávání.

Klíčová slova: Nízkoprahové služby, terapie hrou, motivační rozhovory, kazuistika

PRÁCE KE STAŽENÍ

počet zobrazení: 765 poslední aktualizace: 23.08.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.