1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
15.02.2019

Vliv bodovacího systému na léčbu závislosti u klientek s psychiatrickou komorbiditou

Citace

Malá, P. (2015). Vliv bodovacího systému na léčbu závislosti u klientek s psychiatrickou komorbiditou. Diplomová práce. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Klinika adiktologie.

Klíčová slova

psychiatrická komorbidita – bodovací systém - hraniční porucha osobnosti – porucha příjmu potravy – úzkostně depresivní porucha osobnosti – schizoafektivní porucha - hyperkinetická porucha chování

Abstrakt

Problematika psychiatrické komorbidity je závažným problémem veřejného zdraví, v léčbě závislosti se objevuje stále častěji a přináší s sebou různé komplikace a často i předčasné ukončení léčby. Jako hlavní nástroj léčby závislých klientů na většině specializovaných oddělení psychiatrických léčeben a nemocnic je stále používán bodovací systém spolu s pevně nastaveným režimem, přestože nebyla účinnost bodovacího systému doposud klinicky ověřena.

Cílem této pilotní studie je demonstrovat a ověřit na jednotlivých případech klientek s různými kategoriemi psychiatrických komorbidit, jak vnímají vyváženost sankcí a odměn a spravedlivé nastavení v rámci bodovacího systému. Dalšími cíli je zjistit a ověřit, jaký vliv má bodovací systém na motivaci ke změně chování a úspěšnost léčby, jaké nedostatky vnímají klientky s duální diagnózou v nastaveném bodovacím systému a jak si představují systém léčby, který by jim více vyhovoval a motivoval ke změně chování. Dále se tato studie snaží zjistit, zda jsou potíže a překážky na cestě obstát a projít bodovacím systémem odlišné u jednotlivých duálních diagnóz.Ve výzkumné části práce je použit kvalitativní přístup. Kritériem záměrného výběru výzkumného souboru byla přítomnost duální diagnózy a podstoupení střednědobé ústavní léčby na oddělení závislostí. Dle četnosti výskytu jednotlivých duálních diagnóz bylo stanoveno pět kategorií a do každé kategorie byly vybrány dvě klientky s touto duální diagnózou, což znamená, že výzkumný soubor tvořilo celkem deset respondentek.

Základními metodami kvalitativního sběru dat jsou pozorování, polostrukturované a narativní interview. Z výsledků této pilotní studie vyplývá potřeba zamyslet se a zvážit možné změny bodovacího systému, tak aby byla zajištěna větší rovnováha mezi sankcemi a odměnami, větší spravedlnost v nastavení a zaměření na individuální potřeby a schopnosti klientek závislých na návykových látkách. Za přínosné pokládám, že se tato studie věnovala hodnocení bodovacího systému očima klientek, jak ony samy vnímají jeho výhody a nedostatky, jeho spravedlnost a vyváženost a vliv bodovacího systému na skutečnou motivaci ke změně jejich nežádoucího chování.


počet zobrazení: 649 poslední aktualizace: 15.02.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.