1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
27.03.2019

Metamfetamin (pervitin): situace v EU a její globální kontext

 

Citace

EMCDDA & Europol (2010). Metamfetamin (pervitin): Situace v EU a její globální kontext. Praha: Centrum Adiktologie a sdružení SCAN.

Klíčová slova

metamfetamin, pervitin, užívání, výroba, lék, přehled

Abstrakt

Metamfetamin je pravděpodobně nejrozšířenějším syntetickým stimulantem na světě. V mnohých zemích po celém světě je považován za druhou nejužívanější nezákonnou drogu po marihuaně. Jeho rozšíření je výsledkem působení jak historických, tak současných faktorů. Od prvotní syntézy z efedrinu v roce 1919 prodělalo užívání metamfetaminu mnoho změn. Původně to byla legální pokusná látka, která se používala jako lék. Poté se používala jako stimulans a látka zvyšující výkon vojáků ve druhé světové válce. V pozdních čtyřicátých letech byla zákonem povolenou a masově konzumovanou látkou a často předepisovaným lékem. Až od sedmdesátých let je užívání a výroba metamfetaminu nelegální, a od devadesátých let jeho obliba v některých částech světa dramaticky roste.

Evropský sociální fond

Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Vydání této publikace bylo financováno prostřednictvím Evropského sociálního fondu, rozpočtu hlavního města Prahy a rozpočtu České republiky.


KE STAŽENÍ:

Metamfetamin (pervitin), situace v EU a její globální kontext

 

počet zobrazení: 1367 poslední aktualizace: 27.03.2019
Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.