1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
27.03.2019

Hlasy žen. Zkušenosti a vnímání žen, které musí v Evropě čelit problémům souvisejícími s drogami

Citace

EMCDDA (2010). Hlasy žen. Zkušenosti a vnímání žen, které musí v Evropě čelit problémům souvisejícím s drogami. Praha: Centrum Adiktologie a sdružení SCAN.

Klíčová slova

ženy, drogy, gender, rozdíly

Abstrakt

I když je většina adiktologických služeb vytvořena na základě představ o uživatelích drog – mužích, jelikož ti tvoří převažující část skupiny klientů, obecně se uznává, že efektivita adiktologických strategií a programů je vyšší, pokud berou ohled na rozdíly mezi pohlavími a zaobírají se odlišnými potřebami žen a mužů (Hankins, 2008; Becker and Duffy, 2002). Rozdílnost na základě pohlaví vychází i z principů obsažených v názorech uživatelů na sebe samé. V rámci epidemiologických průzkumů se sbírají kvantitativní údaje o genderových rozdílech v užívání drog, zejména co se týče úmrtnosti, rizika infekčních chorob, výsledků adiktologické léčby a statistických údajů z věznic. Existuje ale jen málo informací o kvalitativních aspektech užívání drog mezi ženami v Evropě (EMCDDA, 2000, 2005, 2008a). Tento dokument obsahuje výběr citátů z kvalitativních výzkumných rozhovorů provedených v Evropě za účelem poskytnutí náhledů do zkušeností a vnímání žen, které musely řešit nějaký problém související s drogami.

Becker, J. & Duffy, C. (2002). Women drug users and drugs service provision: service-level responses to engagement and retention. DPAS Briefi ng Paper 17. London: UK Home Office

EMCDDA (2000). Understanding and responding to drug use: the role of qualitative research’, Monograph No 4, European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. Lisbon. http://www.emcdda.europa.eu/html.cfm/index34017EN.html

EMCDDA (2005). Differences in patterns of drug use between men and women, Technical datasheet, European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, Lisbon.
http://www.emcdda.europa.eu/html.cfm/index34278EN.html

EMCDDA (2006). A gender perspective on drug use and responding to drug problems. EMCDDA 2006 selected issue. European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, Lisbon. http://www.emcdda.europa.eu/html.cfm/index34880EN.html

EMCDDA (2008a). Statistical bulletin and Annual report 2008: the state of the drugs problem in Europe, European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction, Lisbon.
http://www.emcdda.europa.eu/annual-report/2008

Hankins, C. (2008). Sex, drugs and gender? High time for lived experience to inform action. International Journal of Drug Policy, Volume 19, Issue 2, Editorial.

Evropský sociální fond

Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti

Vydání této publikace bylo financováno prostřednictvím Evropského sociálního fondu, rozpočtu hlavního města Prahy a rozpočtu České republiky.


 

KE STAŽENÍ:

Hlasy žen

počet zobrazení: 1061 poslední aktualizace: 27.03.2019
Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.