1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
26.08.2019

Kvalita života kuřáků po proběhlém kardiovaskulárním onemocnění v souvislosti s rozhodnutím přestat kouřit v daném časovém období

Abstrakt

Východiska: Kouření je příčinou úmrtí až 7 000 000 lidí na celém na celém světě a lze tak hovořit o celosvětové pandemii. V ČR kouří zhruba 25 % dospělé populace a odhaduje se,že v současnosti se jedná o 2,4 milionu aktivních denních kuřáků. Kardiovaskulární onemocnění (KVO) je nejčastější příčinou smrti v ČR a ročně jejich následkem u nás zemře přibližně 50 000 lidí. Na všech těchto úmrtí má kouření podíl z 26 % u mužů a z 12% u žen. Podle dostupných studií má kouření přímou souvislost se vznikem KVO a jedná se tak o hlavní rizikový faktor vzniku tohoto onemocnění. Předpokládá se, že jak užívání tabáku, tak chronické KVO může mít výrazný vliv na zhoršování se kvality života.

Cíl: Hlavním cílem diplomové práce bylo posoudit subjektivní vnímání kvality života kuřáků v souvislosti s rozhodnutím přestat kouřit v akutní fázi kardiovaskulárního onemocnění a s odstupem tří měsíců a vyhledat tak možné souvislosti mezi užíváním tabáku a kvalitou života.

Metody: Výzkum probíhal na základě kvantitativního přístupu formou dotazníkového šetření. Podle předem určených kritérií byl vybrán výzkumný soubor tvořený 34 respondenty. Jednalo se o pacienty III. Interní kardiologické kliniky FN Královské Vinohrady, kteří byli zároveň aktivními kuřáky. Výzkum proběhl ve dvou vlnách, první vlna byla realizována v akutní fázi onemocnění a druhá s tříměsíčním odstupem. Jednotlivé položky v dotazníku byly sestaveny tak, abych zjistila změny v postoji k u žívání tabáku a subjektivní vnímání kvality života v jeho jednotlivých aspektech v souvislosti s rozhodnutím přestat kouřit.

Výsledky: Respondenti, kteří ve druhé vlně šetření přestali kouřit, nebo kouření alespoň omezili, či přešli na bezpečnější způsob u žívání, vnímali subjektivně lépe kvalitu života,než ti, kteří kouřit nepřestali. A to nejen v celkovém pojetí kvality života, ale i v jeho konkrétních aspektech a také v celkovém postoji k užívání tabáku. Na základě těchto zjištění je tedy možné usuzovat, že rozhodnutí přestat kouřit má vliv na celkovou kvalitu života a zejména také na rekonvalescenci po prodělaném kardiovaskulárním onemocnění.Stanovené hypotézy se potvrdily.

Závěr: Vzhledem k zjištěním výsledkům je možné potvrdit, že souvislost mezi kvalitou života a aktuálním zdravotním stavem v souvislosti s rozhodnutím přestat kouřit, existuje určitá provázanost. Diplomová práce by se mohla stát impulsem pro zdravotnické určitá provázanost. Diplomová práce by se mohla stát impulsem pro zdravotnické pracovníky k pracovníky k provádění efektivnějších včasných intervencí v provádění efektivnějších včasných intervencí v oblasti závislosti na oblasti závislosti na tabáku tabáku nejen u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním.nejen u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním.

Klíčová slova: kouření, závislost na tabáku, kardiovaskulární onemocnění, kvalita života: kouření, závislost na tabáku, kardiovaskulární onemocnění, kvalita života

PRÁCE KE STAŽENÍ

počet zobrazení: 716 poslední aktualizace: 26.08.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.