Abstrakt
Východiska: Psychologie změny chování a motivace k léčbě uživatelů návykových látek je v oboru adiktologie aktuálním tématem. Důvody pacientů ke vstupu na léčbu jsou různá, mají rozdílné cíle a liší se v tom, do jaké míry jsou schopni tyto cíle reflektovat. K pochopení závislostního chování je zapotřebí věnovat pozornost všem aspektům, které jej určují, tedy rozpoznat schopnosti, příležitosti a motivace chování a jejich vzájemné interakce. Tématu motivace pacientů na úplném počátku ústavního léčebného procesu závislosti, tedy při vstupu na detox nebyla v České republice kladena dostatečná pozornost. A to i přesto, že právě detoxifikace je v mnoha případech prvním, nezbytným krokem pro zahájení střednědobé a dlouhodobé rezidenční léčby závislosti a práce s motivací je zde metodou v přímé práci s pacienty.
Cíle: Zmapovat motivaci k léčbě závislosti na návykových látkách pacientů dobrovolně hospitalizovaných na detoxifikačním oddělení K20 v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy. Popsat charakteristiku těchto pacientů, rozdíly v jejich motivaci a porovnat jejich motivaci z hlediska sociodemografických údajů, preferenčních návykových látek, zkušeností s léčbou závislosti a případných komorbidit. Na základě zjištěných výsledků identifikovat typologii pacientů, vykazujících určitá opakující se specifika ve vztahu k motivaci a vytvořit návrh případných změn v terapeutickém programu na oddělení detoxu.
Metody: Koncepce práce vychází z kvantitativní výzkumné metodiky. Bylo provedeno dotazníkové šetření. Motivace byla mapována pomocí dvou variant dotazníku Change Questionnaire a škály CMRS. Pro získání ostatních dat byl vytvořen strukturovaný dotazník. Výběrový soubor, sestaven pomocí metody záměrného výběru přes instituci, tvořilo 97 respondentů, 63 mužů a 34 žen, věkového průměru 37,9 let (nejmladší 18 let, nejstarší 68 let). Data byla analyzována pomocí deskriptivní statistiky a metod statistické indukce.
Výsledky: Dle výsledných skórů zvolených výzkumných nástrojů je charakter motivace pacientů na detoxu na vysoké úrovni. Pacienti, kteří v minulosti podstoupili léčbu závislosti jakéhokoliv typu, jsou motivovanější ke změně chování než ti prvoléčení. Nejčastěji se jedná o pacienty s výučním listem, svobodné, zaměstnané na plný úvazek, se stálým bydlením a bezdětné. Primárně jde o závislé na alkoholu, kteří si léčbu sjednali sami a v minulosti prošli léčbou závislosti jakéhokoliv typu.
Závěr: Na základě zjištěných informací byla popsána charakteristika pacientů detoxu K20 a jejich motivace ke změně chování či k léčbě návykových látek. Dle výsledků lze doporučit začlenění dotazníku CMRS do léčebného procesu každého pacienta na oddělení. Sledováním jejich vlastního hodnocení jednotlivých výroků může napomoci mapovat jejich individuální potřeby a usnadnit personálu následný výběr adekvátních intervencí.
Klíčová slova: motivace, proces změny, změna chování, léčba závislostí, detoxifikační jednotka