1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
06.02.2019

Vzorce užívání nikotinu u kuřáků elektronických cigaret

Citace

Srpová, M. (2015). Vzorce užívání nikotinu u kuřáků elektronických cigaret. Bakalářská práce. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Klinika adiktologie.

Klíčová slova

Nikotin, vzorce užívání, elektronické cigarety, harm reduction

Abstrakt

Východiska: Elektronické cigarety jsou v poslední době hojně používaným harm reduction prostředkem. Ovšem dle docentky Králíkové při nesprávném používání elektronické cigarety se jimi kuřák snadno předávkuje a mohou dokonce prohloubit závislost na nikotinu. Dosud nebyl v ČR zrealizován výzkum, který by mapoval vzorce užívání nikotinu u kuřáků elektronických cigaret starších 18 let.

Cíle: Cílem práce je popsat vzorce užívání nikotinu u kuřáků elektronických cigaret. Důraz byl kladen především na motivaci kuřáka k jejímu užití, popsat schéma jejího užívání a zjistit, zda se u kuřáků elektronických cigaret nezměnili nějakým způsobem návyky ve vztahu ke kouření. Dále se zkoumalo subjektivní vnímání možných rizik, výhod a nevýhod elektronických cigaret.

Metody: Ke sběru dat byl použit dotazník, který měl online verzi a papírovou verzi. Výzkumný vzorek byl vybírán účelovým výběrem. Pro vyhodnocení výsledků byla používána deskriptivní statistika a pro upřesnění byly výsledky doplněny výpověďmi respondentů.

Výsledky: Byly popsány vzorce užívání nikotinu u kuřáků elektronických cigaret. Elektronickou cigaretu užívají více jak 2 roky (42,96 %) a začali ji užívat pro snížení rizik z kouření (28,15 %) a proto, aby jim pomohla v odvykání kouření (28,15 %), z toho důvodu ji nekombinují s tabákovými cigaretami (71,11 %). Průměrný respondent kouří elektronickou cigaretu se sílou náplně 11 mg/ml více jak čtyřikrát denně a náplň do zásobníku doplňuje jednou denně. Naučili se kouřit elektronickou cigaretu i na těch místech, kde před tím neměli ve zvyku kouřit (76,3 %), a to nejvíce v bytě (41,75 %). První užití elektronické cigarety následuje průměrně za 29 minut po probuzení, kdežto první užití tabákové cigarety následovalo průměrně už za 23 minut, což značí o něco mírnější závislosti na nikotinu. Většina dotazovaných bývala průměrnými kuřáky, kteří vykouřili do dvaceti tabákových cigaret denně po dobu více jak deseti let. Vnímanou výhodou bylo zdravější užívání nikotinu (25,93 %). 22,96 % respondentů uvedlo, že elektronická cigareta žádné nevýhody nemá a minimální riziko považuje u elektronických cigaret 23,7 % respondentů.

Závěr: Výzkum odhalil, že respondenti neužívají elektronickou cigaretu rizikově a ve většině případů ji začali užívat pro snížení rizik z kouření. Elektronická cigareta byla ve většině případů ve všech zmíněných aspektech hodnocena kladně. Ovšem poměrně často se zde objevovala malá informovanost uživatelů o elektronické cigaretě. Výsledky byly dále diskutovány a porovnávány se zahraničními studiemi. Byly rovněž navrhnuty možnosti pro implikaci výsledků pro praxi.


počet zobrazení: 929 poslední aktualizace: 06.02.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.