1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
06.02.2019

Závislost na tabáku a podpora její léčby pražskými lékárnami

Citace

Kadeřábková, R. (2014). Závislost na tabáku a podpora její léčby pražskými lékárnami. Bakalářská práce. Praha: Univerzita Karlova v Praze, 1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Klinika Adiktologie.

Klíčová slova

Informovanost, kouření, léčba, závislost na tabáku.

Abstrakt

Východisko: Pacientů závislých na tabáku je v ČR více než 2 miliony. Přestat s kouřením si přeje 70 % kuřáků, ale zbavení se závislosti bez cizí pomoci je obtížné. V Evropě i v ČR je kouření příčinou téměř každého 5 úmrtí. Přestat kouřit má význam v každém věku, pouhé omezení kouření nestačí. Ačkoliv všichni znají dopady a rizika kouření, nedaří se počty kuřáků snížit.

Cíl: Cílem výzkumu bylo zmapovat aktuální situaci v pražských lékárnách, co se týče účasti jejich lékárníků a farmaceutických asistentů na pomoci s odvykáním kouření u klientů pražských lékáren. Dílčími cíli bylo zjistit, jestli pracovníci lékáren mají vůbec zájem poskytovat svým klientům informace o závislosti na tabáku a v závislosti na tom pak i zájem se dále vzdělávat, aby mohli podporovat, edukovat a informovat pacienty ve svých lékárnách v možnostech odvykání kouření na patřičné odborné úrovni. Dalším dílčím cílem bylo zjistit, jestli se na lékárnách nachází dostatek edukačního materiálu o možnostech odvykání kouření.

Metodika: Teoretická část je zaměřena na závislost na tabáku z hlediska epidemiologického a s ním související morbidita a mortalita. Dále na její léčbu a na roli lékáren a její úlohu v ní. Celkem se výzkumu zúčastnilo 150 pražských lékáren (150 lékárníků nebo farmaceutických asistentů). Jednalo se o kvantitativní výzkum. Oslovených bylo 150 lékáren a díky osobnímu dotazování byl výsledný počet dotazníků 150, tedy návratnost byla 100%.

Dotazování probíhalo anonymně od 1. 6. 2014 do 31 8. 2014. Výsledky dotazníků byly zpracovány do přehledné tabulky v programu MS Excel.

Výsledky: Z výzkumu vyplynulo, že návštěvníci lékáren mají zájem o informace o závislosti na tabáku. Dalších 44 % zákazníků uvedlo, že si preparáty na odvykání kouření kupují, 34 % si preparáty zakoupí vyjímečně. Lékárníci či farmaceutičtí asistenti se chtějí nadále vzdělávat, aby mohli edukovat pacienty v léčbě závislosti na tabáku. Přímo konkrétně o kurz garantovaný Českou lékárnickou komorou, která takový kurz nabízí, by mělo zájem zhruba 2/3 dotázaných respondentů (někteří však o něm ještě ani neslyšeli) a 13 % respondentů jej mělo dokonce úspěšně za sebou. Také většina lékáren (70 %) má zájem poskytovat poradenství v odvykání kouření. Dokonce 29 % dotazovaných ve své lékárně poradenství již poskytuje. Z výzkumu ale vyplynul jeden problém, kterým je nedostatek edukačních materiálů na lékárnách. 36 % respondentů uvádí, že na lékárnách spíše nemají edukační materiály a 24 % lékáren je určitě nemá.

Diskuze: Následně by jistě stálo za to podpořit, ať už v rámci navazující magisterské práce, nebo v rámci jiného samostatného výzkumu, sledování míry množství pacientů podstupujících odvykání kouření a o několik let později pak i případné snížení kuřáků v České republice. Je to sice velmi nadsazený předpoklad, přesto by to mohlo být zajímavé a posloužit alespoň jako minimální zpětná vazba.

Závěr: Práce zmapovala aktuální situaci v pražských lékárnách, co se týče účasti jejich lékárníků a farmaceutických asistentů na pomoci s odvykáním kouření svých klientů.

Návrh doporučení: Lékárníci a farmaceutičtí asistenti lékáren v Praze mají kapacitu i zájem poskytovat poradenství kuřákům, chybí systematické vzdělávání a edukační materiály pro kuřáky.


počet zobrazení: 507 poslední aktualizace: 06.02.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.